У Чернівецькій області робоча група обласної адміністрації провела моніторинговий візит до сім’ї Михайла Жара, який є опікуном 91 дитини-сироти або дитини, позбавленої батьківського піклування.
Про це пише C4.
Психологи зокрема відзначили здоровий зовнішній вигляд дітей, їхню відкритість до спілкування і відсутність ознак насильства чи стресу.
Водночас комісія зафіксувала підготовку дітей до приходу групи.
«У розмові з дітьми моніторинговою групою було зафіксовано, що діти були підготовлені до візиту. Під час спілкування в кімнати до дітей періодично заходили монахині.», — зазначається у звіті.
Організація побуту та догляду більше нагадує інтернатний заклад, із суворим контролем з боку дорослих. Відзначено інституційний характер умов: сувора ієрархія, контроль дозвілля, обмежена свобода пересування — вихід лише з дозволу монахинь і в їх супроводі. Мобільні телефони є не у всіх.
Діти проживають у трьох будівлях: окремо дівчата, хлопці та діти з інвалідністю. Усі приміщення є чистими, для маломобільних дітей облаштований окремий будинок із ліфтом та допоміжними засобами.
Забезпечується медичний супровід, проводяться профогляди. Діє освітній процес, частина дітей здобуває фахову або вищу освіту.
У висновку зазначають, що наразі загроз життю і здоров’ю дітей не виявлено, однак комісія рекомендувала забезпечити постійний психологічний супровід, переглянути модель догляду в бік більш відкритої до потреб дітей. Також були надані рекомендації Чернівецькій ОВА, службі у справах дітей і самому опікуну, Михайлу Жару.
Нагадаємо, після резонансних відео в соцмережах, які містили ймовірні свідчення про насильство й примусову працю, спеціальна моніторингова група проводила з’ясування умов проживання та виховання дітей у дитячому будинку при Банченському монастирі.
Буковинський активіст Едгар Каланча опублікував дві серії документального фільму, присвяченого життю неповнолітніх у дитячому будинку при Банченському монастирі в Чернівецькій області. Опікуном цих дітей є митрополит московського патріархату Михайло Жар, більш відомий як Лонгин.
Про це колишні вихованці дитбудинку розповіли автору відеорозслідування Едгару Каланчі, пише Еспресо.Захід
Сиріт при монастирі били та примушували до праці. Інформацію про це вже перевіряє поліція. Наразі опубліковано три серії фільму із чотирьох запланованих.
Що розповіли вихованці дитбудинку при Банченському монастирі
Співрозмовники на відео, які представилися як колишні вихованці дитбудинку, розповідають, як їх били й не дозволяли отримати медичну допомогу.
“Я дуже добре знаю, що таке 43 розмір в голову прилітає і бита”, – розповів чоловік, який раніше жив у притулку.
У розслідуванні покалічені руки одного з вихованців, який намагався втекти. Інша співрозмовниця розповіла, що їй зламали ключицю.
“У лікарню вести не хотіли, сказали що і так мине”, – пригадувала дівчина. Співрозмовники у відео стверджували, що виросли у Банченскому монастирі та втекли при першій можливості, а Лонгина згадують, як страшний сон.
“Написала дитина мені з Банечнського монастиря повідомлення такого змісту: “Ти б знав, як нас там били і примушували працювати”. Ще одне повідомлення: “Люди мають знати правду, бо ці Банчени можна сказати – тюрма. Ми там як раби жили”, – показав у відео Едгар Каланча.
Людина, яка раніше проживала на території Банченського монастиря в дитячому будинку розповіла, що окрім вищезгаданих інцидентів, там є магазин, де продають наркотики, та готель, де займаються проституцією.
“А ще знав би ти скільки алкоголю на території монастиря виготовляють і випивають в сауні, де проживає Михайло Жар. Навіть владика Онуфрій (очільник УПЦ МП – ред.) четвергами приїжджає до сауни, а ночами там вивантажують алкоголь”, – цитує Каланча листування в соцмережах з одним із вихованців дитбудинку.
В ексклюзивному коментарі для “Еспресо.Захід” автор розслідування розповів, що після публікаціях епізодів відео в інстаграм і тік-ток до нього масово почали звертатись колишні вихованці дитбудинку при монастирі, де опікуном був Михайло Жар і повідомляти про насильство.
Едгар Каланча каже, що всю інформацію брав із відкритих джерел, а переслідувань не боїться, бо до погроз уже звик. Хоча майже всі вихованці дитбудинку, які спілкувалися з ним особисто чи в листуванні, просять його бути обережним, бо вважають, що після публікації такого матеріалу, автору загрожує небезпека для життя.
Автор Едгар Каланча стверджує, що їхні історії не є вигадкою, а «реальним досвідом тих, хто пережив жорстоку реальність за стінами установи, яка мала б бути безпечним прихистком».
Нагадаємо, митрополит УПЦ МП Лонгин, який донедавна був настоятелем Банченського монастиря, тепер — підсудний. Михайла Жара підозрюють у порушенні рівноправності громадян залежно від їхніх релігійних переконань, пише Суспільне.
22 травня 2023 року Михайлу Жару оголосили підозру у розпалюванні міжрелігійної ворожнечі. За інформацією СБУ, він ображав релігійні почуття вірян іншої конфесії та провокував загострення внутрішньої ситуації в регіоні.
Під час літургій він зневажливо висловлювався щодо Православної Церкви України, називаючи її “церквою антихриста” та “сатанинською”, йдеться у повідомленні СБУ. Санкція статті передбачає штраф від понад 3 тисяч до майже 9 тисяч гривень, обмеження волі до п’яти років або позбавлення волі до трьох років.
У повідомленні прокуратури йшлося, що Лонгин під час літургій називав Православну церкву України “сатанинською” та “церквою антихриста” — такі слова можуть розпалювати міжконфесійну ворожнечу та ображати почуття вірян. Порушення прав людей за національною, расовою чи релігійною ознакою караються законом.
Серед парафіян УПЦ Лонгин відомий як колишній настоятель найбільшого в Чернівецькій області чоловічого монастиря, опікун сотень дітей та з 2008 року Герой України. Водночас у 2014-му у кровопролитті в Україні він звинувачував США та Захід, а вже під час вторгнення у складі архієреїв зустрічався з екснардепом від “ОПЗЖ” Новинським, який наразі під санкціями.
До речі, у 2011 році освятити чоловічий монастир приїжджав Московський патріарх Кіріл.