Буковинські деревопереробники і місцева влада показали середній палець місцевим медіа, абоЯк ринок деревини став ристалищем боротьби між генпрокурором Кравченком і підозрюваним в багатомільйонній корупції гендиректором ДП «Ліси України» Болоховцем.
Цього тижня в області два дні поспіль працював комітет з питань економічного розвитку Верховної ради України.
В умовах надсекретності народні депутати разом з керівниками Чернівецької ОВА і облради, представниками державного агентства лісових ресурсів України (ДАЛРУ), ДП «Ліси України», а також керівниками деревопереробних підприємств краю обговорювали нову редакцію законопроекту «Про ринок деревини», ситуацію в лісовому господарстві країни та взаємини лісівників з покупцями їх лісозаготівельної продукції.
Подія неординарна. Проблем багато. Питання важливі. Для карпатського регіону і нашої області — особливо. При цьому є чим похвалитися буковинським деревопереробникам, які представляють малий і середній бізнес. Це підтвердили учасники заходу після відвідин деревопереробних підприємств краю, орієнтованих на випуск продукції з деревини з високою доданою вартістю.
Проте організатори тематичного круглого столу, що пройшов в будинку з левами, маючи нарешті нагоду широко продемонструвати економічні здобутки області і участь регіональних промисловців і влади у вирішенні важливих для країни проблем, взагалі виключили незалежну інформаційну складову з роботи парламентського комітету.
Фото зі Фейсбук-сторінки Максима Заремського
Ні прес конференції для журналістів, ні короткого виходу до преси, ані запрошень медіа відзняти поважний захід хоча б для новин, не кажучи вже про аналітику озвучених на ньому проблемних питань.
Нардепи Богдан Кицак, наш Максим Заремський відбулися загальними фразами в соцмережах про «чесні та прозорі правила гри на ринку деревини», «чіткий меседж від бізнесу у підтримці вектору, закладеному у законопроекті про цей ринок».
Ринок деревини у нас надзвичайно унікальний. Насправді ніякого такого ринку взагалі не існує. Це штучно створена протизаконна монополія одного виробника, відтак одного продавця — ДП «Ліси України», яке зараз має стати акціонерним товариством.
Зрозуміло, що влада не бажає особливо «світити» це проведене у війну протизаконня під маркою лісової реформи.
До всього цими днями саме питання ринку деревини набуло надзвичайно гострого політично-бізнесового значення і вийшло на нечувано високий рівень — персонального протиборства генерального прокурора України Руслана Кравченка з генеральним директором ДП «Ліси України» Юрієм Болоховцем.
Як відомо, Болоховця взяли під варту і вручили підозру у незаконному збагаченні (ст. 368-5 КК України) під час його перебування на посаді голови ДАЛРУ. За даними НАЗК, різниця між офіційними доходами і набутим ним майном за один рік перебування на високій державній посаді — 7,9 млн грн. Це те, що вдалося задокументувати під час розслідування.
Суд призначив заставу у 91 млн грн, що свідчить про серйозність намірів правоохоронців довести корупційну справу головного лісівника України до справедливого вироку, а не розвалити її дорогою з підбиранням мільйонів, які ніби випадково повипадали з кишень лісівників — підлеглих Болоховця, які якраз активно у складчину збирають заставу.
Так от, державне підприємство-монополіст офіційно заявило, що затримання його генерального директора — це розправа над ним з боку генерального прокурора за організацію «прозорих ринкових механізмів реалізації деревини».
Тепер справа честі Руслана Кравченка, окрім всього, розібратися, а чи є насправді прозорою реалізація лісоматеріалів галузевим монополістом, який одноосібно може диктувати реалізаційні ціни на весь спектр колод, а відтак тримати в своїх руках не тільки 99,9% експлуатаційних державних лісів, але й вироблених з них лісоматеріалів і диктувати свої умови деревопереробному бізнесу.
Як пишуть в соцмережах поважні юристи, сьогодні «з лісовою галуззю по кількості необлікованої готівки може посперечатись, мабуть, лише митниця». І це якраз наслідки нечуваної монополізації лісового ресурсу і ринку лісоматеріалів.
Зрозуміло, що присутність журналістів на обговоренні проблемних питань лісогосподарського сектору аж ніяк не потрібна ні Чернівецькі ОВА, ні парламентським адептам відповідного законопроекту, який юридично цементує лісову монополію і ще й заводить в країні реєстр деревопереробників з можливістю надання окремо обраним підприємствам-«важковаговикам» прямих довготривалих контактів на постачання монополістом виробничого лісоресурсу під гасла підтримки вітчизняного виробника і малого бізнесу деревопереробки.
Світлана ІСАЧЕНКО, журналістка.
Персональна сторінка у Фейсбук.
На фото — “таємний” круглий стіл в стінах Чернівецької ОВА.