Тендер на ремонт вулиці Головної у Чернівцях відновили – чи підтвердив Антимонопольний комітет порушення

За інформацією: Суспільне Чернівці.

Розгляд скарги до тендеру на ремонт вулиці Головної у Чернівцях. Скріншот/Рrozorro

Антимонопольний комітет підтвердив, що вимога департаменту інфраструктури про те, що учасник торгів має підтвердити досвід виконання схожих робіт за останні три роки, – дискримінаційна. Також повідомив, що замовник не обгрунтував необхідність цієї вимоги. Відтак зобов'язав департамент внести зміни до тендерної документації.

Департамент рішення комісії виконав й змінив вимоги – розширив період з трьох до п'яти років.

Про що була скарга

Скаргу до Антимонопольного комітету надіслало підприємство "СЛАВДОРСТРОЙ", яке зареєстроване у Донецькій області.

На підприємстві вважають, що міський департамент інфраструктури встановив дискримінаційну вимогу до досвіду учасників торгів. Згідно з тендерною документацією, учасники мають підтвердити, що впродовж останніх трьох років виконували аналогічні роботи.

"Скаржник має успішний досвід виконання аналогічних договорів [за 2021 рік], але не може прийняти участь у Закупівлі через встановлення Замовником дискримінаційних вимог", – йдеться у тексті скарги.

Підприємство вважає, встановлення обмежень щодо періодів виконання аналогічних робіт – незрозуміла вимога, бо це не впливає на спроможність підрядника виконати ремонт.

Якою була позиція департаменту

У департаменті інфраструктури вважають, що в Антимонопольного комітету немає підстав для задоволення скарги. Також посилаються на договори, які у скарзі зазначила фірма "СЛАВДОРСТРОЙ", – у переліку є договір за 2023 рік на капремонт дороги. Це відповідає періоду, вказаному у вимогах тендеру.

Через це стверджують, що підприємство не підтвердило порушення його прав чи інтересів. Крім цього, зауважують, що департамент не вимагає підтвердження досвіду учасника за більш ніж одним договором.

Відповідь Департаменту інфраструктури Чернівців на скаргу щодо дискримінації у тендері на ремонт вулиці Головної. Скріншот/Рrozorro

Яка думка аналітика

На думку аналітика проєкту DOZORRO TI Ukraine Ярослава Пилипенка, вимога аналогічного досвіду за три роки не є обмеженням. Жорсткою дискримінацією був би термін в один рік. Водночас у цій вимозі є дискримінація потенційних учасників, які за цей час не проводили роботи за гроші з державного чи місцевого бюджетів.

"У тендерній документації передбачено, що замовник вважає аналогічним договір, укладений із замовником у розумінні закону. Тобто укладений через "Prozorro". Якщо учасник виконував роботи за комерційними договорами, а не за бюджетні кошти, то він не може взяти участь у закупівлі", – каже Пилипенко.

Стан вулиці Головної у Чернівцях . Суспільне Чернівці

Чи були ще дискримінаційні вимоги

Загалом потенційні учасники опублікували на Prozorro вісім звернень до департаменту. Зокрема, щодо дискримінаційних вимог та проханням змінити частину умов тендеру. Наприклад, просили вказати у документах, що підрядник може залучати до робіт працівників за цивільно-правовими договорами.

Департамент відмовив, посилаючись на те, що "за законодавством людина, яка виконує роботи згідно з договорами цивільно-правового характеру не набуває статусу "Працівник"". Аналітик каже, вимога щодо залучення лише штатних працівників – дискримінаційна.

"Вимога щодо наявності лише штатних працівників є дискримінаційною. Відповідно до чинного законодавства, суб’єкти господарювання можуть мати штатних працівників, працівників, що працюють за цивільно-правовими договорами та за сумісництвом", – каже Пилипенко.

Роз’яснення процедури тендеру на ремонт вулиці Головної у Чернівцях. Скріншот/Рrozorro

Також у тендерній документації від учасників вимагають відразу п'ять сертифікатів ISO, зокрема щодо системи якості, екологічного менеджменту та інжинірингу пожежної безпеки. Водночас документацією не передбачена можливість надати аналоги таких сертифікатів.

Пилипенко каже, не всі учасники об'єктивно можуть мати такі сертифікати, особливо малі та середні бізнеси. Зокрема, через те, що частина з них – не обов'язкові, напряму не впливають на якість послуги, а якщо їх немає – це не означає, що підрядник не зможе виконати договір. Така вимога може штучно обмежувати коло потенційних учасників, водночас не порушує законодавство.

"Тендерна документація містить ряд дискримінаційних вимог, зокрема, щодо аналогічного договору, укладеного через Prozorro, та наявності лише штатних працівників. Потенційні учасники також скаржилися замовнику на обмежувальні вимоги документації. Однак замовник не вніс жодних змін та не прибрав дискримінаційні вимоги, через які учасники не змогли податися на тендер. Це може свідчити про небажання замовника залучити максимальну кількість учасників", – каже аналітик.

Що відомо про ремонт Головної

Цьогоріч у Чернівцях планують відремонтувати частину вулиці Головної. Це ділянка від проспекту Незалежності до вулиці Ольги Гузар. На вулиці планують замінити мережі, а замість бруківки встелити асфальт. Про це повідомляли на Facebook Департаменту інфраструктури та благоустрою міської ради.

Тендер на ремонт вулиці оголосили наприкінці квітня. Очікувана вартість робіт – понад 200 мільйонів гривень. Роботи триватимуть орієнтовно рік.

Читати ще

Читати ще

Тендер на ремонт частини вулиці Головної у Чернівцях призупинили через скаргу на дискримінацію: що каже аналітик

Повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи села команді Суспільне Чернівці — пишіть на пошту редакції новин: [email protected]

Новини Буковини | Останні новини Чернівецької області