Нещодавно у 2000-річній римській гробниці на південному заході Іспанії було виявлено найстаріше вино, яке, на диво, до сих пір перебуває в рідкому стані.
Це відкриття є справді вражаючим, адже супроводжується ще більш незвичайними та навіть моторошними деталями, передає The Guardian, цитує публікацію NV.
Одна з похоронних урн, знайдених у гробниці, містила червонувату рідину, яку вчені ідентифікували як вино. Ця урна була запечатана разом із кремованими кістками чоловіка, що лежали на її дні. Знахідка була зроблена в місті Кармона, де її виявив власник будинку під час ремонту 2019 року, а згодом повідомив про неї міській владі.
На думку вчених, гробниця залишалася недоторканою і не розграбованою протягом двох тисячоліть, що допомогло зберегти її вміст у первісному стані. Крім численних знахідок у гробниці, включно з урнами і ритуальними предметами, особливу увагу привернула урна з вином.
«Між урною та її кришкою було ідеально герметичне ущільнення, яке запобігло випаровуванню», — пояснив Хосе Рафаель Руїс Арребола, професор органічної хімії з Університету Кордови. Це ущільнення також захистило вино від окислення, хоча воно вже значно зіпсувалося.
Учені виявили біомаркери, рослинні сполуки поліфеноли, які підтверджують, що рідина є вином. Однак високий рівень pH і наявність органічних сполук у рідині не відповідають сучасним винам. Можливо, вино спочатку було білим, а з часом змінило колір через розкладання і вплив навколишнього середовища.
Фото: sciencedirect.com
Вино могло використовуватися римлянами в ритуалах, де його ставили разом із померлими, щоб підтримати їх у потойбічному світі. Також зазначено, що в гробниці було знайдено інші похоронні предмети, як-от парфуми, намисто та різні артефакти.
Крім вина, важливим відкриттям стали 2000-річні парфуми, що збереглися в пляшці з гірського кришталю. Аналіз показав, що парфуми містили ефірну олію пачулі.
Гробниця була герметично закрита, що сприяло збереженню органічних матеріалів, таких як залишки тканини. Міська рада Кармони планує провести виставку в жовтні наступного року, на якій будуть представлені ці та інші знахідки.
Тепер вчені стикаються з новими питаннями: чи буде вино дозрівати далі? Чи потрапить воно у винний льох? І наскільки добре воно витримається? Реставратори та консерватори вже працюють над визначенням умов зберігання цієї унікальної знахідки.