Євро замінить долар як курсоутворююча валюта в Україні. При цьому різкого переходу не буде – у Нацбанку обіцяють: все станеться повільно та непомітно. Водночас озвучувати конкретні терміни такого переходу не стали.
Так, за словами першої заступниці голови НБУ Катерини Рожкової, зараз не найкращий час відв’язувати курс гривні від долара заради переходу на євро. Адже країна перебуває у війні, пише Обозреватель.
“Зараз, у період викликів, пов’язаних насамперед з війною, які самі по собі є шоком для економіки, можливо це не найкращий час… Ми будемо уникати будь-яких шоків”, – сказала Рожкова.
При цьому вона наголосила: сам же перехід з долара на євро піде на користь українській економіці. Зокрема, наголосила Рожкова, у розрізі прагнення України увійти до Євросоюзу.
“Враховуючи наш курс до євроспільноти, це точно реальність, яка станеться. Якщо ми хочемо стати частиною Європейського Союзу, мати доступ до їхніх ринків як експортери, як імпортери, зрозуміло, що ми повинні мати прив’язку до тієї валюти, в якій проводять більшість операцій. Тому це невідворотне майбутнє. Як і наше членство у Європейському Союзі”, – зазначила перша заступниця голови НБУ.
Втім, наголосила вона, про конкретні терміни переходу не йдеться. “Коли і як (це станеться. – Ред.) – це інше питання”, – резюмувала Рожкова.
Водночас, аналітики “Мінфіну” зазначали: попри наміри Нацбанку відв’язати гривню від долара і почати рахувати її курс по євро, переходу на євровалюту не планується. Причому ні в найближчому, ні у віддаленому майбутньому. Адже, серед іншого, таким чином, Україна втратить можливість самостійно проводити відсоткову політику. Крім того, відмова від гривні унеможливить здійснення незалежної курсової політики.
Також, зазначається, поки що немає єдиної думки про те, наскільки такий крок є ефективним для країн з нестійкою демократією та нерозвиненими ринками. До яких належать і Україна.
“Кризи [в таких країнах] часто мають внутрішню політичну природу. А стандартним методом абсорбції валютних і фінансових шоків, викликаних кризою, є саме девальвація національної валюти, чого не можна робити після входження в зону євро”, – пояснюють автори матеріалу.