Верховна Рада ухвалила Закон «Про медіа»

За інформацією: Суспільне Чернівці.

Законопроєкт №2693-д у другому читанні та в цілому підтримали 299 народних обранців, повідомив нардеп Ярослав Железняк. Раніше йому дали позитивну оцінку в ЄС. Опозиція законопроєкт критикувала, пише Forbes.

За словами Железняка, парламент прийняв компромісні позиції. Зокрема, це стосується врегулювання статусу каналу «Рада». Канал стає державним, має забезпечувати трансляцію засідань парламенту, а у час воєнного стану і обмеження прямих трансляцій – викладає записи у день проведення пленарного засідання, зазначив він.

Також вилучені норми щодо виборчого законодавства, додав Железняк. Йдеться про використання ЗМІ під час виборів.

Документ передбачає, що регулювання всієї медіасфери здійснюватиме єдиний орган – Національна рада. Її незалежність пропонується гарантувати через процедуру призначення членів регулятора, економічну і фінансову складову діяльності регулятора.

Законопроєкт пропонує запровадити регуляцію онлайн-ЗМІ, діяльність блогерів та різних вебплатформ. Так, якщо зареєстрований субʼєкт у сфері онлайн-медіа робить грубе порушення, то регулятор застосовує до нього штраф. У разі здійснення протягом місяця другого чи третього грубого порушення після застосування штрафу, накладається штраф у подвійному розмірі.

Окремий розділ законопроєкту присвячено мовленню громад (community media) – третьому сектору мовлення, що існує в Європі паралельно із суспільним та комерційним.

Опозиція критикувала документ за те, що він нібито руйнує вже передбачені чинними законами механізми захисту української мови і національного культурно-інформаційного простору. Протиріччя в документі викликали такі норми: зменшення української пісенної квоти на радіо на 10%; повернення артистів-росіян на екрани через нівелювання переліку осіб, які створюють загрозу нацбезпеці; скасування заборони на приниження та зневажання української мови у фільмах; дозвіл телеканалам транслювати фільми російською; скасування заборони пісень російських виконавців.

Нове медійне законодавство Україна зобовʼязалася ухвалити після того, як набула статусу кандидата на членство в Євросоюзі. Схвалення закону «Про медіа» – один із критеріїв, необхідних для початку переговорів про вступ України до ЄС. Законопроєкт (2693-д) був зареєстрований у Верховній Раді Україні ще 2 липня 2020 року, а ухвалений у першому читанні 30 серпня цього року після того, як його позитивно оцінили в ЄС. До другого читання було подано 2500 поправок.

Новини Буковини | Останні новини Чернівецької області