За інформацією: Суспільне Чернівці.
Літо, фото флюстративне. Getty Images
У теплий період року ми більше часу проводимо надворі. Важливо пам'ятати, що перебування під відкритим сонцем впливає на організм не тільки позитивно, а й може бути небезпечним.
Суспільне Чернівці спитало лікарку-дерматологиню Вікторію Бойко, як правильно захищати шкіру від сонця, аби отримати більше користі та не нашкодити собі.
Користь та шкода сонячних променів
Спершу варто згадати, що сонячні промені не є абсолютно шкідливими, каже дерматологиня. Під помірним впливом сонця виробляється вітамін D, активується імунна система, покращується стан шкіри та психіки. Позитивного впливу від сонця більше, а від негативного треба себе захистити. Бо надто сильна чи тривала, дія сонця може викликати опіки.
"Якщо нетривала корисна дія — це активація імунної системи, то занадто сильна дія сонця навпаки буде виснажувати імунну систему. Людина стане більш вразливою до будь-яких захворювань, в тому числі інфекційних. Можуть навіть погіршитися репродуктивні функції."
Також під дією сонця відбувається так зване "фотостаріння" шкіри. Але всі ці ризики виникають тільки при тривалій сильній дії ультрафіолетових променів, коли ми ніяк не захистили свою шкіру.
Що таке засмага і як сонце впливає на шкіру
Під впливом сонячного опромінення, насамперед ультрафіолетового, наша шкіра стає темнішою.
"Засмага утворюється від сонячного опромінення під час сонячних ванн або штучно — солярій діє так само. У нижніх шарах епідермісу відкладається пігмент меланін. А візуально ми бачимо як шкіра змінює колір" ,— пояснює лікарка.
Зашкодять чи не зашкодять промені, за словами Вікторії Бойко, залежить не тільки від тривалості перебування на сонці, а й від фототипу шкіри, рівня сонячного опромінення, суха шкіра чи волога після купання, перебуває людина під відкритим сонцем чи в затінку. Важливий також час дня, в який людина знаходиться на сонці.
"Дуже багато факторів на це впливає. Однак якщо їх враховувати, то можна обрати собі безпечний спосіб перебування на сонці. Наприклад, з 10 до 16 години краще на сонце не виходити. Якщо це необхідно, то шкіру закривайте одягом, голову — капелюхом, а відкриті ділянки — сонцезахисним кремом", — каже Вікторія Бойко.
Засмага. Фото ілюстративне. ФОТО: Getty Images
Фототип шкіри визначає її здатність витримувати сонячний вплив
Фототип шкіри змінити неможливо. Однак його обов'язково треба враховувати. Особливості реакції шкірного покриву на сонячне випромінювання передаються у спадок і залишаються незмінними.
За словами Вікторії Бойко, є шість фототипів шкіри.
"Перший — найнебезпечніший та найбільш вразливий. Це люди, які мають дуже білу шкіру, світле волосся і блакитні або зелені очі. Вони не засмагають, а завжди згорають, обгорають, на шкірі утворюються опіки. Їм насамперед небезпечно перебувати на сонці", — каже дерматологиня.
Люди, які належать до перших трьох фототипів, більше ризикують, перебуваючи на відкритому сонці. А останні три фототипи — відповідно менше.
Чому сонце викликає онкологічні хвороби
За словами Вікторії Бойко, ультрафіолетове випромінювання має в тому числі канцерогенний вплив, викликає мутації окремих генів, може змінювати ДНК.
"Це все є ризиком, особливо для виникнення раку шкіри, базальноклітинного чи плоскоклітинного раку шкіри, меланоми", — каже Бойко.
Люди перших трьох фототипів мають більший ризик. Але ризикують і ті, які колись мали сонячні опіки, навіть у дитинстві. Вони більш схильні для перероджень доброякісних родимок у злослоякісні.
Однак впливає не тільки сонце, каже Вікторія Бойко. Якщо людина працює на якомусь шкідливому виробництві, це теж збільшує ризики. Тертя одягу до шкіри, ендокринні захворювання, навіть вагітність можуть спровокувати переродження невусів — родимок та плям на шкірі. Якомога швидше зверніться до лікаря, якщо помітили зміни.
"Якщо в людини був невус, і він почав швидко рости чи змінювати коліт або форму, якщо на родимці було волосся і почало випадати, чи з'явилося нашарування. Будь-яка зміна форми, кольору, контурів, випадіння волосся — це така "червона лампочка", що треба бігти до лікаря", — каже Вікторія Бойко.
Родимки. Фото ілюстративне. Фото: Рexels
Як правильно захистити шкіру від шкідливого впливу сонця
Дбати про здоров'я шкіри та піклуватися про її стан треба завжди. За словами Вікторії Бойко, для цього треба не ховатися від сонця, а правильно готувати шкіру до його впливу. У тому числі забезпечити водний баланс — зволоження шкіри зовні та зсередини.
Важливо засмагати в безпечний час — до 10:00 і після 16:00.
Якщо треба вийти на сонце в обідній час, то обов'язково вдягнути захисний капелюх, лляну сорочку з довгими рукавами, а на відкриті ділянки шкіри нанести сонцезахисні засоби.
"Я своїм пацієнтам взагалі рекомендую за будь-якої погоди починати сонцезахист з березня і використовувати його аж до листопада. Це було б оптимально."
Сонцезахисний крем. Суспільне Суми
Як правильно обрати та наносити сонцезахисний крем
Обирати сонцезахисний крем навмання — погана ідея. Найкраще зробити це за порадою лікаря, який зможе врахувати як стан шкіри, так і загальний стан здоров'я, схильність до алергій, хронічні хвороби, проаналізує сумісність з ліками, які ви приймаєте, тощо. Невдало вибраний засіб може також бути шкідливим.
"Треба завжди читати склад сонцезахисного засобу. Будь-який засіб треба наносити правильно. Також варто купувати сонцезахисний крем в аптеці, не в масмаркеті."
Є три типи сонцезахисних кремів:
- з фізичними УФ-фільтрами;
- з хімічними УФ-фільтрами;
- комбіновані.
Креми із фізичними фільтрами містять діоксид титану та цинк, які відбивають ультрафіолетові промені. Такі креми видно на шкірі. Вони більш чутливі до правильного нанесення. Але у них стабільний рівень захисту. Вони рідше викликають контактну алергію.
Водночас засоби з хімічними фільтрами непомітні на шкірі. Їхня дія заснована на тому, що відбувається хімічна реакція, під час якої енергія ультрафіолетових променів перетворюються на теплову.
Такі засоби частіше викликають алергічні реакції, навіть екзотермічні. Це додаткове нагрівання шкіри. Фізичні можуть більше забивати пори, а хімічні — викликати контактні алергічні дерматити. Зокрема, парабензойна кислота, яка є в складі крему з хімічними фільтрами.
Тому зараз всі сучасні препарати — комбіновані. Вікторія Бойко радить перед застосуванням сонцезахисного крему перевірити, як шкіра на нього відреагує. Нанести невелику кількість крему на передпліччя і простежити за станом шкіри.
Головне — правильно наносити такі креми, дотримуватись тих рекомендацій, які є на кожній упаковці. Треба звертати увагу, чи водостійкі вони, чи треба їх треба поновлювати після кожного купання.
Загальні рекомендації при використанні сонцезахисного крему:
- наносити на шкіру не менше ніж за годину перед виходом надвір;
- поновлювати кожні дві години;
- рівномірно розподіляти — приблизно по 2 мг засобу на 1 см²;
- після повернення додому змити сонцезахисний засіб та нанести зволожувальний засіб;
- підтримувати водний баланс.
Фактор захисту від сонця
Ультрафіолетові промені бувають типів A, B, C.
Цифри, якими на кремах позначають рівень SPFSun Protection Factor – фактор захисту від сонця — це захист від променів спектру B. Водночас не всі креми мають захист від променів спектру А. Це важливо враховувати при виборі засобу, оскільки ці промені теж шкодять. Тому варто звернути увагу, чи крем, який ви обрали, має і такий захист.
"Рівень SPF позначають цифрами 30, 50, 100. У більшості випадків SPF 50 буде достатньо. Якщо ж ви їдете на відпочинок, то краще обрати крем із SPF 100."
Чернівці. Суспільне Чернівці
Повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи села команді Суспільне Чернівці — пишіть на пошту редакції новин: [email protected]