“Він збожеволів”: У Китаї заявили про втрату довіри до путіна

За інформацією: Суспільне Чернівці.

Президент Росії Володимир Путін, який заявляє про стратегічне та всеосяжне партнерство з Китаєм, втрачає довіру керівництва в Пекіні, яке все більше сумнівається у тверезості його рішень та здатності вибратися з «капкана» української авантюри без втрат.

Китай вважає за можливе, що Росія не зможе здобути перемогу над Україною і вийде з конфлікту в статусі малозначущої держави, ослабленої політично та дипломатично на світовій арені, повідомляє Financial Times з посиланням на китайських чиновників.

Деякі з них, пише FT, у приватних дискусіях визнають принаймні певний ступінь недовіри до Путіна особисто. За словами джерел видання, російський президент не попереджав Сі Цзіньпіна про намір вторгнутися до України. А в ході візиту до Китаю за кілька днів до війни лише повідомив, що може вжити «заходів», якщо Київ атакує російську територію та спровокує гуманітарну катастрофу.

У Китаї це зрозуміли як сигнал про можливість обмеженого військового втручання, а не повноцінного вторгнення, яке затіяв Путін.

«Путін збожеволів», — сказав FT один із китайських чиновників на умовах анонімності. «Рішення про вторгнення було ухвалено дуже невеликою групою людей [у Росії]. Китай просто не розуміє Росію», – пояснив він.

За словами джерел FT, провали в оцінці ситуації коштували кар’єри головному експерту з Росії в китайському МЗС – заступнику міністра Ле Юйчену. Володіючи російською мовою і працював у Радянському Союзі, а потім став третьою людиною в міністерстві, коли Росія і Китай активно зближалися, Ле Юйчен був виключений із претендентів на посаду міністра і знижений до заступника глави Державного управління радіомовлення та телебачення КНР.

«Ле Юйчен був знижений на два рівні старшинства. Його визнали відповідальним за нездатність розвідки [передбачити] російське вторгнення», – сказав чиновник.

Тепер же Китай хоче знизити напруженість у відносинах із Заходом, зміцнити позиції в Європі та пропонує себе не лише у ролі можливого миротворця, а й готовий взяти участь у післявоєнному відновленні України, кажуть джерела FT.

Про це свідчить опала Чжао Ліцзяня – одного з «яструбів» у китайському МЗС, а також призначення на посаду голови відомства Цінь Гана – колишнього посла у США.

Мета Пекіна спробувати запевнити європейських лідерів, що він готовий використати близькість відносин з Кремлем, щоб утримати Путіна від використання ядерної зброї, повідомили FT чиновники з Китаю та ЄС.

Євросоюз залишається найбільшим торговим партнером КНР, а лише дві країни блоку – Нідерланди та Німеччина – закуповують китайських товарів на суму в 3,3 рази більше, ніж вся Росія (245 млрд доларів проти 73 млрд). При цьому РФ не входить навіть у топ-10 основних експортних ринків для китайських компаній.

“Китай зрозумів, що він опинився в протистоянні надто багатьом країнам одночасно, особливо розвиненим країнам, які залишаються його головними економічними партнерами”, – говорить Жан-П’єр Кабестан, експерт-китаїст в Hong Kong Baptist University.

Тому, вважає він, Китай щосили намагається зблизитися з Євросоюзом та його ключовими країнами-членами, а також з союзниками США в Азії, такими як Японія, Південна Корея та В’єтнам.

Новини Буковини | Останні новини Чернівецької області