За інформацією: Суспільне Чернівці.
Підприємниця Наталія на Калинівському ринку. Фото: Суспільне Чернівці
Роман на ринку працює продавцем. На питання, чи зросла на ринку конкуренція, відповідає, що це не основна проблема, тому що вона була і раніше.
"Основна проблема — ТЦК. Блокпости все перебивають", — каже Роман.
Продавець Роман на Калинівському ринку. Фото: Суспільне Чернівці
Людмила також працює на ринку продавчинею. Каже, що серед покупців мало молоді, більше пенсіонерів.
Протримуємось через те, що приїжджають гуртовики, на магазини затарюються, ті, що по селах. Багато покидають роботу. Важко, бо оренда, потім платимо в касу, світло по 10 гривень за кіловат. А у нас, наприклад, холодильники є, то дотягує до 10 тисяч лиш за електроенергію, — каже Людмила.
Продавчиня Людмила на Калинівському ринку. Фото: Суспільне Чернівці
Підприємниця Наталія продає на ринку чоловічий одяг. Каже, що покупців поменшало, бо багато чоловіків зараз на війні.
Буває, що і тиждень "по нулях" йду, — розповідає Людмила.
Підприємниця Наталія на Калинівському ринку. Фото: Суспільне Чернівці
"Найбільше постраждала "Клітка"
Через те, що покупців меншає, частина підприємців стали заробляти менше, тому свої контейнери намагаються продати або здати в оренду. Найбільше постраждав сектор “Клітка”, каже голова профспілки підприємців ринку Степан Кукурудзяк.
Там одна десята частина людей залишилася. Ще на цій широкій дорозі працюють. На "Добробуті" ще є якийсь рух, бо туди приїжджає багато людей. Там велика стоянка. Можу візуально сказати, що закрилось 20-30% під час війни, може й більше, — каже Кукурудзяк.
"Падіння почалось з кінця нульових"
Спад продажів на ринку почався під час економічної кризи та паводку у 2008 році, вважає кандидат економічних наук Богдан Сторощук.
Ми бачимо все більшу кількість закритих контейнерів. Я знаю людей, які років десять орендували торгові площі в одному з торгових центрів, бо магазин для них був задорого. Вони пропрацювали так на двох кріслах — Калинка і місто, а десь у кінці минулого десятиліття вони припиняли оренду контейнера на Калинці.
Втім найбільшого удару Калинівський ринок зазнав у 2020 році, коли Верховна Рада прийняла законопроєкт, згідно з яким ФОПи мали встановити касові апарати.
Може бути, тому що вони (підприємці, — ред.) частково торгували у "сіру", тобто частина, коли їх притиснули цими штрафами, закрилась, частина — пішла в "тінь", — каже Сторощук.
Наступним, що вплинуло на роботу ринку, був початок пандемії коронавірусу та повномасштабне вторгнення. Втім, на думку Сторощука, зараз Калинівському ринку вдається тримати позиції. Зокрема тому, що ринок залишається місцем для покупок людей з малих міст і сіл, а також є компактним місцем, де можна знайти все потрібне. На одній з локацій тут – і ювелірні прикраси, і техніка, і одяг.
Зараз Калинівський ринок тримає ще те, що у місті важко запустити подібне через різні причини: потрібні великі площі, які коштують дорого, у місті ці площі важче запустити, ніж на ринку. Факторами, які ще втримують ринок є меблі, техніка, килими — ними у місті майже ніхто не торгує, — каже Сторощук.
Водночас, каже Сторощук, все менше чернівчан йдуть на закупи на Калинівський ринок. Це пов'язано з тим, що вони добре орієнтуються, де розташовані потрібні магазини у місті. Також у Чернівцях, крім Калинівського, є ще декілька ринків.
Як Калинівський ринок сплачує більше податків
Зараз є понад 10 тисяч підприємців, які уклали договори з Калинівським ринком. Торік майже 40 підприємців розірвали угоди, цьогоріч — майже 100. Попри це, дохід ринку зростає, зокрема завдяки автоматизації. Торік він становив майже 230 мільйонів – це на 40 мільйонів більше, ніж позаминулого року.
"У нас побудували шлагбауми. У нас платять за кожну годину на дорозі. Багато чого змінилось. Колись були контролери, а тепер все йде лише напряму, платять люди. От приїжджають паркуватись — за годину платять. Це досить немала сума", — каже інспекторка з організації торгівлі та надання послуг ринку Світлана Попович.
Торік Калинівський ринок сплатив до міського бюджету орієнтовно 30 мільйонів гривень податку. Так посів третє місце серед підприємств, які сплатили найбільше податків у бюджет громади.
Читати ще
Читати ще 90 тисяч гривень щомісяця. Як працюють термінали для заїзду та виїзду авто на Калинівському ринку у Чернівцях
Читати ще У Чернівцях підняли тариф на паркування біля Калинівського ринку: чому це зробили
Повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи села команді Суспільне Чернівці — пишіть на пошту редакції новин: [email protected]