За інформацією: Суспільне Чернівці.
Ольга Кобилянська. Фото: Чернівецький літературно-меморіальний музей Ольги Кобилянської
Вулиця Ольги Кобилянської з'явилася в Чернівцях ще під час радянської окупації — 27 листопада 1940 року. Цього ж дня, через чотири роки, заснували літературно-меморіальний музей Ольги Кобилянської. Ще за 10 років на честь письменниці перейменували театр.
До 161-ї річниці з дня народження буковинської письменниці Ольги Кобилянської Суспільне Чернівці запитало в краєзнавиці та старшої наукової співробітниці музею Кобилянської Юлії Микосянчик про історію найменування місць, названих на честь письменниці.
"Щоб отримати підтримку населення"
Ім'ям буковинської письменниці Ольги Кобилянської 27 листопада 1940 року в Чернівцях назвали єдину в місті пішохідну вулицю. До цього вулиця була названа на честь румунського діяча Янку Флондора.
"Для того, щоб отримати підтримку населення, радянці вибрали хороший хід: назвали найкращу вулицю Чернівців іменем буковинської письменниці", — розповідає Юлія Микосянчик.
Вулиця Ольги Кобилянської. Суспільне Чернівці
Вулицю перейменували до 55-ї річниці творчості Ольги Кобилянської. Проте остаточно назву вулиці затвердили у 1944 році. Тоді письменниці було 77 років.
"Все ж був цікавий нюанс: вулицю найменували в той час, коли письменниця була ще жива. Дивно, адже зазвичай місця на честь називають після смерті видатної людини," — каже Юлія Микосянчик.Читати ще
Читати ще
Якою була вулиця Ольги Кобилянської в Чернівцях сто років тому
Цьогоріч музей відзначає 80-річчя від дня заснування
Літературно-меморіальний музей Кобилянської заснували 27 листопада 1944 року, на день народження письменниці. Музей відкрили у будинку Кобилянської через два роки після її смерті. Тут вона прожила 13 років.
Чернівецький літературно-меморіальний музей Ольги Кобилянської . Суспільне Чернівці"Щорічно традиційно з нагоди дня заснування музей влаштовує "Гостини в Ольги Кобилянської".Також, як завжди, відбудеться покладання квітів до памʼятника Кобилянській і потім до її могили", — каже Юлія Микосянчик.Читати ще
Читати ще
“Пляшка води з моря, яке вона ніколи не бачила”. Топ-10 речей з музею Ольги Кобилянської у Чернівцях
Театр імені письменниці
21 червня 1954 року на честь Ольги Кобилянської перейменували драмтеатр. Це відбулося, зокрема, через успіх вистави "Земля" за повістю Кобилянської, режисером якої був Василь Василько. Виставу презентували у Києві, Харкові, Львові, Сімферополі, Москві та Кишиневі, а сама прем'єра відбулася в 1947 році.
Драмтеатр ім. Ольги Кобилянської. Суспільне Чернівці
Читати ще
Читати ще
Дерев’яний попередник й одна капітальна реставрація за 120 років: що відомо про драмтеатр імені Кобилянської у Чернівцях
"Не зовсім відповідає параметрам Кобилянської"
У 1963 році перед драмтеатром встановили півфігурну скульптуру Ольги Кобилянської. Цей пам'ятник через 20 років перенесли на подвір'я садиби Кобилянських у селі Димка Глибоцького району.
Пам'ятник, який нині стоїть перед театром, встановили тут у серпні 1983 року. Над пам'ятником працювали скульптори Анатолій Скиба і Микола Мірошниченко та архітектор Олександр Таратута.
Пам’ятник Ользі Кобилянській у селі Димка та постамент, який зараз стоїть перед театром. Джерело: heritage-ua-ro.org, facebook/Чернівецький музично-драматичний театр ім. О. Кобилянської"На мою думку, пам'ятник не зовсім відповідає параметрам Кобилянської. Адже Кобилянська була меншою і ніжнішою, це ми бачимо з її речей, які збереглися. В той час як Шатілова (режисерка місцевої телерадіокомпанії — ред.), яка позувала для пам'ятника, була вища і будова тіла в неї зовсім інша", — каже Юлія Микосянчик.
Що відомо про Ольгу Кобилянську
- Народилась Ольга Кобилянська 27 листопада 1863 року. Вона — українська письменниця-модерністка, рання учасниця жіночого руху на Буковині. Майстриня драматичної повісті та оповідань на теми утиску українського жіноцтва та кризового становища села.
- За Кобилянською встановлювали нагляд. Після смерті письменниці тодішня влада заборонила публікувати некролог українською мовою та промови над могилою.
Повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи села команді Суспільне Чернівці — пишіть на пошту редакції новин: [email protected]