У Британії посадили шістьох російських шпигунів із Болгарії, які стежили за Христо Грозєвим та мали намір вбити журналіста Романа Доброхотова

У Британії посадили шістьох російських шпигунів із Болгарії. Зазначається, що лідером групи був 47-річний Орлін Русєв. Він визнав свою провину, після чого його засудили до 10 років і восьми місяців ув’язнення, пише The Guardian.

У виданні додали, що Русєв провів шість операцій у Британії, які ставили під загрозу національну безпеку та безпеку населення країни.

Російські агенти використовували двох жінок як «медові пастки» проти своїх цілей. Одну з них, 33-річну Катрін Іванову засудили до 9 років та 8 місяців позбавлення волі.

Прокуратура наголосила, що дії засуджених ставили під загрозу життя людей, адже вони здійснювали стеження від імені російської розвідки за журналістами, дипломатами та українськими військовими.

Громадяни Болгарії, звинувачені у Великій Британії у шпигунстві на користь Росії, готували викрадення російського журналіста та шеф-редактора The Insider Романа Доброхотова. Про це повідомляли “Бі-бі-сі” та Telegraph з посиланням на центральний кримінальний суд у Лондоні.

За версією звинувачення, громадянин Болгарії Орлін Русєв та колишній операційний директор платіжної компанії Wirecard Ян Марсалек у серпні 2022 року обговорювали викрадення та вивезення Доброхотова на моторному човні з Великобританії, де він знаходився на той момент.

Русєв планував, що у викраденні братимуть участь чотири особи: Макс Джамбазов (також відомий під ім’ям Бісер Джамбазов), Іван Стоянов, “один спецназовець із Болгарії” та “68-річний морський вовк із Болгарії старого гарту, відставний експерт ВМФ ще радянських часів”, який володіє двома човнами.

Марсалек сказав йому, що “було б чудово провести успішну операцію на британській території” після невдалої спроби отруєння співробітника ГРУ Сергія Скрипаля в Солсбері. Русєв, як пише Telegraph, вважав, що викрадення Доброхотова буде легким завданням, оскільки “біля берегової охорони всього два швидкісні катери для патрулювання кордонів” і вона не справляється з потоком мігрантів з Франції.

Крім того, за даними суду, Русєв і Марсалек обговорювали можливе отруєння Доброхотова рицином або бойовою отруйною нервово-паралітичною речовиною VX. Також вони планували інсценувати “нещасний випадок у душі”, але відхилили цю ідею через недостатню “драматичність”.

Російські шпигуни мали намір нейтралізувати Христо Грозєва і вбити Романа Доброхотова. Фото з відкритих джерел

“Може, спалити його живцем на вулиці, облити надсильною кислотою, VX як північнокорейці, або рицином… Нещасний випадок у душі не відлякає інших. Він має створити драматичну історію”, – цитує Telegraph листування обвинувачених. Також вони обговорювали пограбування Доброхотова, саме крадіжку його телефону.

Марсалек і Русєв не змогли домовитися про можливе місце передачі Доброхотова російській стороні після викрадення. За однією з версій, вони планували доставити його до міжнародних вод Сирії, “де воювали росіяни”. В результаті вони відмовилися від ідеї з викраденням, вказавши на те, що “хлопці висловили стурбованість тим, що нам не слід проводити таку операцію з командою, яка ніколи раніше не робила цього у країні проживання деяких її учасників”.

Також суд встановив, що у листопаді 2021 року за Доброхотовим стежила одна із обвинувачених, Катрін Іванова. Вона летіла з ним одним літаком і, як пише “Бі-бі-сі”, ймовірно, використовувала камеру, заховану в ремені на плечі.

Telegraph зазначає, що за журналістом також стежили під час його польотів до Берліна та іспанської Валенсії. Там же йшло стеження за Христо Грозєвим – колегою Доброхотова та колишнім розслідувачем Bellingcat. Як з’ясувалося раніше, обвинувачені говорили про можливість вкрасти його ноутбук і мобільний телефон, щоб відправити їх до посольства Росії, а також про підпал його власності, викрадення та вбивство.

Джерело

Новини Буковини | Останні новини Чернівецької області