“У Чернівцях – один з найнижчих”. Які тарифи на воду у містах Буковини

За інформацією: Суспільне Чернівці.

Тарифи на воду у містах Чернівецької області. Суспільне Чернівці

Кіцмань – 95 гривень 81 копійка

Цей тариф діє у Кіцмані з січня минулого року. Відтак місцеві жителі платять 48 гривень 11 копійок за подачу води та 47 гривень 70 копійок за водовідведення.

У Кіцманській міськраді у відповідь на запит Суспільного повідомили, що цей тариф не покриває фактичних витрат на послугу. За попередніми розрахунками економічно обґрунтований тариф становить 138 гривень – його наразі не подавали на затвердження виконкому.

Попередній тариф, який затверджували у 2019 році, становив 46 гривень.

Заставна – 94,5 гривні

Заставнівчани сплачують 52,5 гривні за централізоване водопостачання та 42 гривні за водовідведення. У міськраді Суспільному повідомили, що цей тариф є економічно обґрунтованим. Попередній тариф становив 77 гривень 10 копійок.

Раніше керівник місцевого житлово-експлуатаційного управління тепловодозабезпечення Віталій Грушецький розповів Суспільному, що місто купує воду у "Чернівціводоканалу", а з липня її вартість зросла на понад 40%. Через це, а також через зростання цін на електрику, прожиткового мінімуму та мінімальної зарплати, змушені були переглянути тариф.

Вижниця – 76 гривень 83 копійки

Економічно обґрунтований тариф також у Вижниці – його затвердили торік у травні. За водопостачання жителі сплачують 42 гривні 80 копійок за куб води та 34 гривні за стоки.

До того тариф затверджували у 2021 році. Вартість послуги становила майже 56 гривень.

Новоселиця – 75 гривень 77 копійок

У Новоселиці тариф на водопостачання та водовідведення – єдиний для населення, установ та підприємств. Вартість подачі води становить 43 гривні 56 копійок, а за стоки сплачують 32 гривні 21 копійку. Водночас собівартість послуги є меншою, йдеться у відповіді на запит. Ця різниця — обігові гроші, які можуть використовувати на ремонти чи у разі підняття цін.

Попередній тариф затверджували у 2021 році – він становив майже 57 гривень.

Хотин – 66 гривень 74 копійки

Цей тариф діє для всіх споживачів з вересня 2021 року й на той час він був прибутковим. Через здорожчання електрики витрати на водопостачання збільшилися у понад 2,3 раза. Також зросли витрати на зарплату працівників.

"Ці перевищення витрат не перекривають доходи від надання послуги. За сім місяців цього року підприємство "Хотинтепломережа" зазнало збитків на 1,4 мільйона гривень", – йдеться у відповіді Хотинської міськради на запит Суспільного.

За попередніми підрахунками, економічно обґрунтований тариф мав би бути майже 112 гривень.

Сторожинець – 64 гривні 86 копійок

Це економічно обґрунтований тариф, який діє з квітня цього року. Відтак за водопостачання місцеві жителі сплачують 51 гривню 32 копійки, а за водовідведення – 13 гривень 54 копійки за куб.

Попередній тариф, який затвердили у 2021 році, становив 45,6 гривні.

Сокиряни – 59 гривень 35 копійок

Цей тариф затвердили три роки тому й він є економічно обґрунтованим, повідомили у Сокирянській міськраді у відповідь на запит. Попередній тариф діяв з 2020 року. Жителі сплачували за послугу 39 гривень 40 копійок.

Чернівці – 27 гривень 91 копійка

Зараз чернівчани сплачують за водопостачання 17,916 за куб води, а за водовідведення 9,99 гривні, йдеться на сайті "Чернівціводоканалу". Цей тариф затвердили у 2021 році й наразі він на 50% є збитковим. Про це на звіті 19 грудня 2023 року розповів гендиректор водоканалу Андрій Колесник.

Через це витрати підприємства перевищують дохід. Також водоканал не може самостійно покривати витрати на електроенергію й зарплати, тому частину грошей на це виділяють з міського бюджету, розповідав Колесник.

Герца – 18 гривень 70 копійок

Цю суму жителі Герци сплачують за тільки водопостачання, бо послуги з централізованого водовідведення у місті немає. Тариф діє з січня цього року і є на чотири гривні більшим за попередній.

У місті Вашківці немає централізованого водопостачання. Заступник міського голови Андрій Приймак розповів у коментарі Суспільному, що місто маєводоносний горизонтпідземна природна область, здатна накопичувати воду в порах порід, з яких він складається.з якісною питною водою.

"Він залягає на глибині від 6-8 метрів, тому біля кожного будинку чи установи є мінісвердловина з помпою. Її облаштування є простим та дешевим рішенням. [Щодо водовідведення], то більшість домогосподарств мають бетоновані септики, а в комунальних закладах встановили "біотали"споруди для очищення стічних вод в межах декількох циклів.різної потужності. Після обробки на виході маємо чисту технічну воду", – каже Приймак.

Хто та як встановлює тарифи на воду

У містах, де живуть до 100 тисяч людей, тарифи затверджує місцева влада. Робить це за розрахунками від комунальних підприємств, які надають послугу. Для обласних центрів тарифи затверджує Нацкомісія, яка здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг.

Чому у великих містах вода може бути дешевшою

На розмір тарифу впливають вартість електрики, реагентів, запчастин, палива, розмір податків та мінімальної зарплати. Ці витрати підприємства ділять на кількість кубометрів води, які постачають абонентам. Через це послуга з водопостачання та водовідведення у великих містах може бути дешевшою. Про це у коментарі Суспільному розповів директор аналітичного дослідницького центру “Інститут міста” Олександр Сергієнко.

"Вартість подання одного кубометра – це і є тариф. За ці 2,5 роки повномасштабної війни виявилося, що дуже багато залежить від кількості споживачів. Якщо зменшується споживання води, то це призводить до збільшення тарифу – як це не парадоксально. Бо помпи працюють, електрику подають, зарплату треба платити, а води випускають менше. Коли мало споживачів, то ці витрати треба ділити на менше число", – каже Сергієнко.

За словами Сергієнка, на розмір тарифу також впливає "скелет" водоканалу. Зокрема, протяжність мереж, висота підйому води та особливості місцевості.

"У Києві на кілометр труби водогону можуть бути одразу 50 тисяч абонентів, а в якомусь маленькому місті – сотня. У Чорткові висота підйому води – сто метрів. У них стоять дві перекачувальні насосні станції, щоб підняти воду знизу річки до міста. Це все треба качати сотню метрів", – каже Сергієнко.

Олександр Сергієнко, директор аналітичного дослідницького центру “Інститут міста”. facebook/Олександр Сергієнко

"Не підвищувати тариф обласним центрам – популізм"

До 2021 року Нацкомісія щороку переглядала тарифи на воду для водоканалів, аби вартість послуги відповідала вартості електрики, реагентів та розміру зарплати.

Тарифи розраховують на календарний рік з підвищенням у два етапи. Так торік з квітня в середньому на 32% мали б зрости тарифи для понад 30 водоканалів країни, зокрема й чернівецького. Втім, тоді комісія скасувала рішення про це. Відтак досі тарифи не змінювали. Сергієнко каже, причини цього – політичні.

"НКРЕКП за роки війни двічі чи тричі ухвалювала рішення підняти тариф, а потім на комісію "давили" зверху. Через три дні комісія скасовувала власне рішення. Населенню скрутно, але йдеться про життєзабезпечення цього ж населення. Якщо вода буде неякісною, то це "б'є" по населенню. Це популізм і дурість. Нерозуміння важливості водозабезпечення".

За словами Сергієнка, непідняття тарифів впливають на роботу водоканалів, бо вони "не вкладаються в гроші", [які заробляють з економічно необґрунтованим тарифом – ред.]. Якщо місцева влада знаходить можливість збільшити статутний капітал водоканалів, то ці підприємства "виживають".

Чи може потім тариф різко зрости вдвічі чи втричі

Зараз складно спрогнозувати, яким може бути тариф, якщо в НКРЕКП приймуть рішення про підвищення. На це впливають різні фактори.

"Є принципова різниця між рішеннями Нацкомісії та місцевої влади, бо будь-який мер розуміє, що для обрання на наступний термін потрібні розуміння та симпатії виборця. Через це в останню чергу погоджуються на підняття тарифів. Центральна влада, а тим паче НКРЕКП, залежать від Офісу Президента, Верховної ради та від тих, хто їх призначає", – каже Сергієнко.

Водночас місцеві водоканали мають оприлюднювати на своїх сайтах обґрунтування щодо підняття тарифів з усіма видатками. Також люди можуть подавати запити щодо вартості послуг чи реагентів, які закуповують підприємства, щоб пересвідчитися в обґрунтованості тарифу.

"Тут контроль громадськості не тільки можливий але й важливий".Читати ще

Читати ще Чернівці отримають додаткові майже 20 мільйонів євро гранту на водогін від німецького банку розвитку

Читати ще Тариф на воду у Чернівцях збитковий на майже 50%: якою має бути вартість водопостачання

Читати ще “Тариф вищий, ніж у Чернівцях”. У громаді на Буковині підвищили тарифи на воду

Читати ще У Заставні на Буковині може зрости вартість води та водовідведення: які причини

Повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи села команді Суспільне Чернівці — пишіть на пошту редакції новин: [email protected]

Новини Буковини | Останні новини Чернівецької області