За інформацією: Суспільне Чернівці.
Когенераційна установка. Facebook/Василь Зазуляк
Теплокомуненерго у Чернівцях зможе економити приблизно 18 мільйонів гривень витрат на електрику завдяки когенераційній установці на одній з великих котелень. Це обладнання, яке генерує додаткове тепло та електроенергію, спалюючи газ.
Про це на звіті 2 грудня повідомив директор теплокомуненерго Олександр Корчунов.
"Майже місяць працює когенераційна установка, яка забезпечує електрикою той об'єкт. Тому фактично ми споживаємо мінімум електрики. Очікувана економія на кінець опалювального сезону – 18 мільйонів гривень", – каже Корчунов.
За його словами, до кінця року планують запустити другу когенераційну установку.
Крім цього, для економії електрики на підприємстві встановили 11 енергоощадних насосів, а також 12 нових газових котлів.
Коли запрацювала перша установка
Перша когенераційна установка у Чернівцях запрацювала майже місяць тому. Про це 5 листопада у Facebook повідомив заступник міського голови Василь Зазуляк. Обладнання запустили на одній з великих котелень.
За словами Зазуляка, зараз ця установка виробляє власну електрику. Йдеться про 1,2-1,3 мегавата на годину – цього достатньо, щоб повністю забезпечувати роботу котельні, зокрема, й у блекаут.
"Це зменшує навантаження на всю енергосистему – не потрібно буде брати мегавати з мережі. А надлишок виробленої електроенергії – 400-500 кіловат на годину – будемо віддавати у зовнішню мережу", – йдеться у дописі Зазуляка.
Що відомо про когенераційні установки у Чернівцях
"Чернівцітеплокомуненерго" отримало когенераційні установки на дві великі котельні, які подають тепло до трьохсот будинків та кількох закладів соціальної сфери. Про це раніше у коментарі Суспільному розповів директор теплокомуненерго Олександр Корчунов.
Вартість такого обладнання – понад 40 мільйонів гривень, втім отримали його безплатно за грантом від проєкту USAID. Водночас з міського бюджету виділили орієнтовно 17 мільйонів гривень на монтаж обладнання та його підключення до електричних та газових мереж.
Також у липні на сесії міськради виділили чотири земельні ділянки для розміщення когенераційних електростанцій. Це обладнання може встановити інвестор за власні гроші. Так місто матиме додаткове теплопостачання за зниженою вартістю, а також зможе забезпечити електрикою заклади соціальної сфери та критичну інфраструктуру у блекаут. Про це у коментарі Суспільному розповів заступник міського голови Василь Зазуляк.
У рішенні сесії йдеться, що у місті можуть звести когенераційні електростанції на базі газопоршневого двигуна малої та середньої потужності. Для цього підписали меморандум про співпрацю з житомирським підприємством "Укрпалет Енерджи".
Зазуляк каже, йдеться про установки на понад мегават. Інвестор встановить їх на ділянках, за які не сплачуватиме оренду, та під'єднає до мереж за власні гроші. Натомість продаватиме електрику в мережі обленерго, а теплову енергію місту за зниженою вартістю. Так місто зможе економити орієнтовно до 30% витрат.
Водночас у разі блекауту, інвестор спрямовуватиме електрику на потреби критичної інфраструктури.
"Крім того, що котельні будуть забезпечені, ми працюємо над тим, щоб можна було заживити різні бюджетні установи – першочергово лікарні. У нас є дві когенераційні установки від донорів, які вже у нашій власності. Навіть при ринковій ціні за газ, ми будемо економити на вартості електрики. Але споживання критичної інфраструктури набагато більше, ніж ці дві установки", – каже Зазуляк.
Як працюють когенераційні установки
Електрику та додаткове тепло когенераційні установки вироблять через спалювання природного газу, розповів Корчунов. Це також екологічно, бо "відпрацьовані" гази підігрівають воду й дають ще до 640 кіловатів тепла, а не скидаються в атмосферу.
Одна когенераційна установка, яку теплокомуненерго отримало за грантом, може виробляти півтора мегавата електрики та стільки ж тепла щогодини. Попри те, що обладнання має однакову потужність, їх виготовляли індивідуально під котельні.
Читати ще
Читати ще
Котельня працюватиме й у блекаут: у Чернівцях запустили першу когенераційну установку, яка виробляє електрику й тепло
Читати ще
Можуть виробляти електрику й тепло: на котельнях Чернівців в опалювальний сезон запрацюють дві когенераційні установки
Читати ще
Безплатно за грант або від інвестора: чому місто Чернівці не може самостійно купувати когенераційні установки
Читати ще
“Не можна купити обладнання в “Епіцентрі”: інтерв’ю із Зазуляком про те, чи можуть Чернівці стати енергонезалежними
Повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи села команді Суспільне Чернівці — пишіть на пошту редакції новин: [email protected]