За інформацією: Суспільне Чернівці.
Акція протесту проти закону №12414 у Чернівцях, 22 липня 2025 року. facebook/NE:Urban
У Чернівцях організовують акцію протесту проти закону, який позбавляє НАБУ та САП незалежності. Це буде друга акція після ухвалення рішення Верховною радою на засіданні 22 липня.
Про це повідомили в Instagram громадської організації "Фундація активного міста".
Акція відбудеться 23 липня о 18:00 на Центральній площі міста.
Перша акція відбулася на цій площі ввечері 22 липня. До неї долучилися кілька десятків чернівчан та вимагали від президента не підписувати законопроєкт та накласти на нього вето.
Загалом такі акції відбулися у багатьох містах країни. Зокрема, йдеться про Київ, Львів, Рівне, Ужгород, Луцьк, Тернопіль та Одесу.
Що відомо про новий закон
22 липня Верховна рада проголосувала за законопроєкт, окремі пункти якого ліквідовують незалежність антикорупційних органів НАБУ та САП. Це законопроєкт про зміни досудового розслідування кримінальних правопорушень щодо зникнення осіб безвісти. До другого читання до нього внесли правки щодо САП та НАБУ, а саме:
- генеральний прокурор отримує право давати обов’язкові письмові вказівки детективам НАБУ;
- генеральний прокурор може отримати доступ до всіх справ НАБУ або може надати такий доступ будь-якому іншому прокурору;
- генпрокурор може закрити розслідування на вимогу сторони захисту, вирішувати спори про підслідність та підписувати підозри топпосадовцям;
- скасується заборона на передачу справ НАБУ іншим правоохоронним органам.
Керівник САП тим часом втратить право входити до групи прокурорів — це вирішуватиме тільки генеральний прокурор.
Голосування за законопроєкт відбулося наступного дня після обшуків Служби безпеки України у співробітників НАБУ та підозри від ДБР трьом співробітникам бюро щодо скоєння ДТП, в результаті яких постраждалі отримали ушкодження. ДТП стались у 2021 та 2023 роках.
Національне антикорупційне бюро опублікувало свою позицію щодо правок, внесених до законопроєкту 12414. НАБУ заявляє, що правки фактично знищують незалежність САП та підпорядковують діяльність НАБУ і САП Генеральному прокурору. НАБУ наголошує, що антикорупційна інфраструктура в Україні вибудувана з 2015 року разом з міжнародними партнерами.
"Фактично у разі ухвалення цього законопроєкту Керівник САП стає номінальною фігурою, а НАБУ втрачає незалежність і перетворюється на підрозділ Генпрокуратури. Закликаємо народних обранців утриматися від голосування, яке може остаточно знищити незалежність антикорупційної системи в Україні", — йдеться у заяві НАБУ.
Речник Єврокомісії Ґійом Мерсьє повідомив, що в ЄС стурбовані діями України щодо її антикорупційних інституцій — НАБУ та САП.
“Європейський Союз стурбований нещодавніми діями України щодо її антикорупційних інституцій — НАБУ та САП. Ці установи є ключовими для реформи в Україні та мають діяти незалежно, щоб ефективно боротися з корупцією й зберігати довіру суспільства”, — заявив Мерсьє.
Він додав, що ЄС надає Україні значну фінансову допомогу, що залежить від прогресу у прозорості, судовій реформі та демократичному врядуванні. За його словами, для вступу до ЄС Україна повинна мати потужну спроможність протидіяти корупції та забезпечувати стійкість своїх інституцій.
Закон ухвалювали з порушенням регламенту – рух ЧЕСНО
За даними руху Чесно, голосування за законопроєкт відбулося з порушеннями регламенту. Зокрема:
- Комітет з правоохоронної діяльності рекомендував до розгляду в другому читанні цей законопроєкт з урахуванням доданих в останній момент правок. Порівняльну таблицю на 46 сторінок до законопроєкту опублікували незадовго до початку засідання, тому не всі нардепи могли з нею ознайомитися перед голосуванням;
- законопроєкт мав адаптувати положення Кримінально процесуального кодексу до реалій воєнного часу та посилити розслідування зникнень безвісти під час війни, але до другого читання зазнав значних змін. Нардеп від “Слуги народу” Максим Бужанський вніс низку правок, які, по-перше, не мають жодного стосунку до теми закону, а по-друге, подані з порушенням Регламенту Верховної Ради — після завершення офіційного строку;
- Ряд депутатів, зокрема Олексій Гончаренко від фракції “ЄС" та Ярослав Железняк від “Голосу” вимагали зняти цей законопроєкт з розгляду через недотримання регламенту, але голова ВР Руслан Стефанчук не поставив цю пропозицію на голосування;
- Одразу після голосування нардеп Бужанський подав пропозицію про доручення Голові ВРУ невідкладно підписати цей закон. Цю пропозицію підтримали 243 депутати.
- Водночас нардеп від “Голосу” Ярослав Железняк повідомив, що зареєстрував блокуючу постанову до закону, яка мала б заборонити спікеру підписувати закон, допоки її не буде розглянуто. Попри це одразу після голосування Стефанчук підписав документ.
Які відреагували в НАБУ та САП
Керівники НАБУ та САП закликали президента Зеленського не підписувати законопроєкт. Про це вони повідомили під час брифінгу 22 липня.
"Було знищено антикорупційну інфраструктуру. Те, що створювалось як запит Євромайдану, як запит суспільства, як запит на боротьбу з високопосадовою корупцією сьогодні було знищено нардепами, в тому числі тими, проти кого відкриті справи в НАБУ. Вони (нардепи — ред.) діяли в умовах конфлікту інтересів, голосуючи за цей закон", — заявив директор НАБУ Семен Кривонос.
Кривонос вважає, що голосування за законопроєкт народними депутатами, проти яких порушені справи у НАБУ — це ефективність діяльності бюро. Законопроєкт не ліквідовує НАБУ, але він точно вплине на ефективність роботи бюро.
Керівники САП та НАБУ повідомили, що якщо президент Зеленський підпише законопроєкт 12414, то вони продовжать працювати відповідно нього. Але Семен Кривонос та Олександр Клименко наголосили, що законопроєкт ліквідовує їхню незалежність як на ведення слідства, так і на ведення справ антикорупційною прокуратурою.
"Будемо працювати над поверненням незалежності самі. Будемо працювати з партнерами, будемо переконувати, будемо робити свою роботу і далі відповідально і з відповідно до закону. Це безумовно вплине на нас, який буде мати наслідок, будемо дивитися", — повідомив Кривонос.
Орієнтовно о 23:00 22 липня офіційно стало відомо, що президент підписав законопроєкт.
23 липня нардеп Ярослав Железняк повідомив, що у Раді збиратимуть голоси, аби скасувати закон через Конституційний суд. Для звернення до КСУ необхідно 45 підписів депутатів.
Читати ще
Читати ще
У Раді ініціюють подання до Конституційного суду для скасування закону про обмеження повноважень НАБУ та САП
Повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи села команді Суспільне Чернівці — пишіть на пошту редакції новин: [email protected]