УЧернівецькому обласному центрі соціально-психологічної допомоги відкрили Будинок підтриманого проживання «Оселя Садгора». Задля цього в установі капітально відремонтували один з корпусів: чотири житлові кімнати, коридори, ванну та кімнати гігієни. Увесь простір – інклюзивний.
Загалом тут зможуть мешкати восьмеро осіб – мешканців психоневрологічних інтернатів та ВПО. Нині соціальну послугу підтриманого проживання тут отримують 4 буковинки та одна внутрішньо переміщена особа, повідомляє Чернівецька обласна військова адміністрація.
Облаштували «Оселю Садгора» за кошти обласного бюджету (майже 2 мільйони 116 тисяч гривень) та міжнародних партнерів.
Зокрема, у рамках проєкту «EU4 Recovery – розширення можливостей громад в Україні» Програма розвитку ООН в Україні (ПРООН) за фінансової підтримки Європейського Союзу придбала меблі, необхідну побутову техніку, допомогла з благоустроєм території, монтажем теплиці. А Благодійний фонд «CAP ANAMUR» (Німеччина) профінансував заміну вікон, створення кімнати дозвілля та частково внутрішнім оздобленням.
Участь у відкритті «Оселя Садгора» взяла заступниця Міністра соціальної політики України Уляна Токарєва, яка з робочим візитом перебує на Буковині, начальник Чернівецької ОВА Руслан Запаранюк та представники міжнародних організацій.
«Хочу зазначити, що окрім Будинку підтриманого проживання «Оселя Садгора», цю соціальну послугу в області надаватимуть і в Сокирянській міській територіальній громаді. Там вже у січні запрацюють дві транзитні квартири. На їх облаштування з бюджету міської тергромади виділили 500 000 грн. Ще понад 464 тис. грн спрямували з обласного бюджету. Внутрішнє облаштування та експертну оцінку забезпечила організація ПРООН в Україні», – зазначив начальник Чернівецької обласної військової адміністрації Руслан Запаранюк.
Додамо, підтримане проживання – це комплекс заходів, спрямованих на створення соціально-побутових умов для самостійного проживання людини, захисту її прав та інтересів.
Така соціальна послуга розрахована на людей похилого віку та/або повнолітніх осіб з інвалідністю, які потребують стороннього догляду, побутового та медичного обслуговування. Їм надають місце для проживання та допомагають в організації розпорядку дня.
Надаючи послугу, фахівці навчають, розвивають і підтримують навички самостійного проживання, допомагають у веденні домашнього господарства (закупівля і доставка продуктів, ліків, приготування їжі тощо), організовують медичний патронаж, допомагають взаємодіяти з іншими фахівцями та службами, сприяють в отриманні безоплатної правничої допомоги.
Довідково: Чернівецька область – пілотний регіон в рамках проєкту ПРООН «EU4 Recovery – розширення можливостей громад в Україні», щодо практичної реалізації державної політики у сфері сервісів підтриманого проживання для осіб з ментальними порушеннями. У межах цієї проєктної ініціативи фахівці досліджують проблеми організації послуг підтриманого проживання в інтернатних закладах. Окрім цього, спеціалісти розробили та апробували програми і механізми індивідуального підтриманого проживання на рівні сім’ї та громади (для людей з різними потребами та проблемами, в тому числі проблемами, пов’язаними з війною).