У гірських школах Буковини щороку меншає кількість учнів: чи є загроза закриття

За інформацією: Суспільне Чернівці.

Учні Самаківської гімназії на Буковині. Суспільне Чернівці

"У моєму класі є дев'ять діток. Деякі з них долають навіть понад 10 кілометрів. Дві з половиною години їм іти лиш до нашого закладу. Діток меншає, але гадаю, що це через війну, бо багато молодих батьків виїхали. Але тому й треба зберегти школу: настане мирний час й сім'ї повернуться", – каже вчителька початкових класів Віра Малиш.

Учні Самаківської гімназії на Буковині. Суспільне Чернівці

Зараз у гімназії навчаються 80 учнів та 9 дошкільнят. У закладі працює 22 вчителі – більшість з них є випускниками гімназії, каже завідувачка Мар'яна Дудко.

Загалом у Конятинській громаді є чотири школи. Через те, що кількість учнів зменшується, громада може втратити частину освітньої субвенції з держбюджету, яку спрямовують на зарплати вчителів.

"Ризики є саме для малокомплектних шкіл, бо субвенцію розраховують на одного учня. Оцінюючи демографічну ситуацію нашої громади, розуміємо, що у 2027 році буде значно менше учнів, ніж зараз. Цьогоріч в Яблуницьку гімназію пішли п'ятеро учнів, а Самаківську – вісім", – каже начальниця відділу освіти громади Андріана Добродійчук.

Учні Самаківської гімназії на Буковині. Суспільне Чернівці

Бюджет Конятинської громади становить понад 53 мільйони гривень. Понад половина цих грошей – освітня субвенція з держбюджету. За словами голови громади Олексія Скрипчука, якщо втратять ці гроші через малу кількість учнів, то самі утримувати заклад не можуть.

"Реформа освіти є дещо тривожною для гірських територій, бо неможливо зберегти заклади з тими статусами, які вони мають зараз. Ми не раз зверталися у департамент освіти та в міністерство, щоб під час впровадження реформи зробили зміни для гірських територій. Бо не буде шкіл, не буде садочків й наші села пропадатимуть", – каже Скрипчук.

Гімназія у селі Самакова на Буковині. Суспільне Чернівці

До 2027 року пониження статусів закладів чи скорочення у громаді не буде, каже директорка обласного департаменту освіти Оксана Сакрієр. Опісля розпочнеться формування мережі ліцеїв – залишиться один заклад зі старшою школою у Довгопіллі, решта – з навчанням до 9 класу. Ці зміни стосуються не лише гірських районів.

"Політика держави така, що, якщо немає грошей, то треба оптимізувати школи, щоб надати кращу освітню послугу. Специфіку гірської території розуміємо, тому департамент подавав свої пропозиції до Верховної Ради та Міністерства освіти", – каже Сакрієр.

За її словами, проситимуть уряд зменшити обов'язкову кількість учнів для старшої школи у ліцеях в гірській місцевості. Також рекомендуватимуть громадам забезпечити проживання дітей у будні в пришкільних пансіонатах через віддаленість закладів від дому. Йдеться про класи, де навчаються менш як п'ять дітей.

Читати ще

Читати ще Буковина отримає майже 64 млн грн з держбюджету на безплатне харчування учнів початкових класів: що відомо

Повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи села команді Суспільне Чернівці — пишіть на пошту редакції новин: [email protected]

Новини Буковини | Останні новини Чернівецької області