У містах Європи внаслідок сильної спеки померли 2 300 людей у період з 23 червня по 2 липня.
Про це повідомляє The Guardian з посиланням на дослідження вчених із Лондонської школи гігієни та тропічної медицини і Імперського коледжу Лондона, передає Укрінформ.
Вчені кажуть, що з цієї цифри 1500 смертей сталося через зміну клімату, що призвело до перегріву планети і посилило спеку.
В абсолютному вираженні найбільше постраждав Мілан, де 317 із 499 смертей від спеки пов’язані зі зміною клімату. За ним йдуть Париж і Барселона. У Лондоні було зафіксовано 273 випадки смертей через спеку, 171 з яких дослідники пов’язують із впливом людини на клімат.
«Це дослідження демонструє, чому спеку називають “тихою вбивцею”» – сказав епідеміолог з Лондонської школи гігієни і тропічної медицини і співавтор дослідження Малкольм Містер.
Дослідження засвідчило, що найвищий рівень смертності спостерігається серед людей похилого віку: 88% смертей, спричинених кліматичними змінами, припадає на людей віком понад 65 років. Дослідники зазначають, що екстремальна спека є «недооціненою» загрозою, оскільки більшість жертв помирають поза увагою громадськості в будинках і лікарнях, а ЗМІ мало висвітлюють ці події.
«Теплові хвилі не залишають слідів руйнувань, як лісові пожежі або шторми. Їхній вплив здебільшого невидимий, але тихо руйнівний. Зміна лише на 2 або 3 градуси може означати різницю між життям і смертю для тисяч людей», – сказав кліматолог з Імперського коледжу Лондона і співавтор дослідження Бен Кларк.
За даними попередніх досліджень, в середньому за останні кілька десятиліть від спеки в Європі щороку помирають близько 44 000 людей. Вчені припускають, що величезна кількість загиблих – 2300 людей – від однієї хвилі спеки лише у 12 містах може зробити це літо особливо небезпечним.
Як повідомляв Укрінформ, Європейське кліматичне агентство Copernicus (C3S) заявило, що червень 2025 року став найтеплішим за всю історію спостережень у Західній Європі.
Всесвітня метеорологічна організація (ВМО) прогнозує, що протягом наступних п’яти років глобальні температури залишатимуться близькими до рекордних рівнів.
Про це йдеться у щорічному десятирічному звіті про клімат ВМО, повідомляє Forbes, передає Укрінформ.
У звіті організації з оновленими прогнозами на період з 2025 до 2029 років йдеться, що існує 80% ймовірності, що один із наступних п’яти років поб’є рекорд 2024 року як найспекотнішого року за всю історію.
Прогнозується, що існує 86-відсоткова ймовірність того, що середня глобальна температура буде вищою на понад 1,5 градуса за Цельсієм за доіндустріальний рівень 19850-1900 років у принаймні один із наступних п’яти років.
Також існує 70% ймовірності, що середня п’ятирічна температура у 2025-2029 роках буде більш ніж на 1,5 градуса за Цельсієм вищою за доіндустріальні показники.
Метеорологічне управління Великої Британії, яке підготувало звіт для ВМО, попередило, що вперше існує дуже незначна ймовірність (1%) того, що середня температура перевищить доіндустріальний рівень на 2 градуси за Цельсієм в один із наступних п’яти років.
У звіті також йдеться, що Арктичний регіон продовжить теплішати у 3,5 раза швидше, ніж решта світу, що може призвести до швидкого танення льодовикових шапок і підвищення рівня моря.
«Ми щойно пережили десять найтепліших років за всю історію спостережень. На жаль, цей звіт ВМО не дає жодних ознак перепочинку в найближчі роки, а це означає, що негативний вплив на нашу економіку, наше повсякденне життя, наші екосистеми і нашу планету буде зростати», – сказав заступник генсекретаря ВМО Ко Баррет.