У поліції закрили провадження щодо нібито образи ветерана у листуванні ексзаступниці Чернівецької ОВА Атаманюк

За інформацією: Суспільне Чернівці.

Фото з наради в Чернівецькій ОВА. Зліва Валерій Вівчарюк, справа — Альона Атаманюк. Facebook Чернівецька обласна військова адміністрація

У поліції закрили кримінальне провадження щодо нібито образи ветерана у листуванні ексзаступниці Чернівецької ОВА Альони Атаманюк. Зробили це через відсутність складу злочину. Цю інформацію Суспільне Чернівці підтвердили у Нацполіції області у відповідь на запит.

Чому відкрили кримінальне провадження

Провадження відкрили за частиною 1 статті 161 Кримінального кодексуУмисні дії, спрямовані на розпалювання національної, регіональної, расової чи релігійної ворожнечі та ненависті, на приниження національної честі та гідності, або образа почуттів громадян у зв’язку з їхніми релігійними переконаннями, а також пряме чи непряме обмеження прав або встановлення прямих чи непрямих привілеїв громадян за ознаками раси, кольору шкіри, політичних, релігійних та інших переконань, статі, інвалідності, етнічного та соціального походження, майнового стану, місця проживання, за мовними або іншими ознаками. на підставі заяви Валерія Вівчарюка.

"З приводу того, що 24 лютого 2025 року після наради робочої групи з підтримки військових, ветеранів та членів їхніх сімей, яка мала місце 22 лютого 2025 року у приміщенні облради, підлеглому Вівчарюка надійшло повідомлення від першого заступника голови ЧОВА Альони Атаманюк наступного змісту: "Вівчарюк мені не рівня, він не може сидіти поруч зі мною. Наступний раз врахуйте", чим спричинила конфлікт", – йдеться у постанові про закриття кримінального провадження, яке Суспільне отримало від Атаманюк.

Під час досудового розслідування правоохоронці опитали кількох свідків та отримали копії матеріалів щодо події. Так встановили, що під час наради Атаманюк виконувала обов'язки голови ОВА, а під час організації заходу секретар робочої групи допустив порушення державного протоколу та церемоніалу, зокрема щодо розсадки людей за столом, яка мала б враховувати старшинство згідно зі службовим становищем, а також необхідність виділити головуючого на нараді.

"В голові столу було розміщене місце в.о. голови ОВА Атаманюк та начальника управління ветеранів Вівчарюка. […] Таке помилкове розміщення посадовців фактично трактується як співголовування на нараді, що не відповідає посаді Вівчарюка. Так останній повинен був перебувати поряд з головою Дністровської РВА та його першим заступником або іншими особами одного рівня управлінських відносин", – йдеться у постанові.

Крім того, у постанові зазначили, що повідомлення Атаманюк надіслала у приватній формі з метою організаційно-розпорядчих функцій, що свідчить про його непублічність. Щодо слова "рівня", то посилаються на те, що в указі президента "Про Державний протокол та Церемоніал України"його згадують сім разів, а також його регулярно використовують міністерства та Офіс Президента.

Згідно з постановою, повідомлення Атаманюк не передбачало наклепу, цькування чи дискримінації, а також не було спрямоване на приниження статусу ветерана чи учасника бойових дій. Враховуючи це, кримінальне провадження закрили через відсутність складу злочину.

Що відомо про листування з нібито образою ветерана

16 лютого на сторінці у Facebook користувач Саня Соколовський оприлюднив скріншот, де Атаманюк "написала одному з працівників управління з питань ветеранської політики ОВА, що керівник управління Валерій Вівчарюк не може сидіти поруч з нею, бо він не її рівня".

"Посадовці, які дозволяють собі зневажливе ставлення до ветеранів та працівників, які їм допомагають, не можуть обіймати свої посади", – йдеться в дописі.

Скріншот переписки з Альоною Атаманюк. Facebook Вальтер Шеффер

Тоді начальник ОВА Руслан Запаранюк оголошував про початок розслідування. Однак його не проводили, бо Атаманюк пішла з посади до початку процедури. У коментарі Суспільному Альона Атаманюк казала, що не ображала ветерана у листуванні. На її думку, скріншот був або підроблений або повідомлення вирване з контексту.

"Такими словами у мене нема переписок ні з ветеранами, ні з працівниками ОВА, ні з волонтерами. Це не мій рівень і формат комунікації. Я спокійно спілкуюся як з рядовими військовими, так і з комбригами. Якби я розуміла, про кого мова, могла б опублікувати всю переписку, бо кожен день обширна комунікація, буває і до 100 людей. Зараз однозначно сприйняти, про кого йдеться, не можу. В управлінні 11 працівників, так само не розумію, про кого може йтись", — розповідала Атаманюк.

27 лютого Альона Атаманюк написала заяву на звільнення за згодою сторін.

"Все обміркувавши, я ухвалила рішення піти з посади. Не хочу, щоб вся ця ситуація, яка набула настільки масштабного резонансу, руйнувала суспільну згуртованість та підривала довіру до всіх значущих зусиль Буковини та обласної військової адміністрації, зокрема, для наближення перемоги у цій війні. Тому прошу Руслана Васильовича вже сьогодні підписати мою заяву. Приношу свої вибачення всім, кого могла ненавмисне образити", — писала Атаманюк у дописі. Наразі цей допис видалений.

Начальник ОВА Руслан Запаранюк підписав заяву про звільнення Альони Атаманюк. Про це він написав на своїй сторінці у Facebook.

"Підтримка і повага до захисників та захисниць, ветеранів та загиблих воїнів і членів їх сімей — пріоритет у діяльності обласної військової адміністрації! Толерування протилежного неприпустиме".

1 березня в ОВА повідомили Суспільному, що "верифікували скріншот листування між співробітником управління ветеранської політики і Альоною Атаманюк".

Повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи села команді Суспільне Чернівці — пишіть на пошту редакції новин: [email protected]

Новини Буковини | Останні новини Чернівецької області