За інформацією: Суспільне Чернівці.
Загибла риба у річці Совиця. Держекоінспекція Карпатського округу
У селі Лужани загинули понад 600 рибин. Це трапилось нижче по течії після Лужанського спиртового заводу. За результатами дослідження води, у річці Совиці перевищені три показники та різке збільшення температури води. А збитки довкіллю оцінили у понад мільйон гривень. Суспільне Чернівці розповідає, які показники в річці перевищені та чи може така вода зашкодити здоровʼю людей.
Про загибель риби у держекоінспекцію повідомив житель громади на початку квітня. Мертву рибу знайшли нижче по течії після Лужанського спиртового заводу. Про це повідомили на Facebook-сторінці держекоінспекції Карпатського округу. Тоді оглянули річку, відібрали проби води, а загиблу рибу направили на лабораторні дослідження.
З Совиці відібрали проби води. Держекоінспекція Карпатського округу
Які результати лабораторних досліджень
Згідно з результатами проведених досліджень пʼяти проб води річки Совиця, встановили перевищення нормативів таких показників, як:
- хімічне споживання кисню — в 1,9-3,9 раза,
- біологічне споживання кисню — в 1,6-8,1 раза,
- поверхнево активних речовин – в 1,6 раза.
При цьому, зафіксували різке збільшення температури води у річці з шести до 20 градусів та значне пониження кисню розчинного з девʼяти до 2,86 міліграма на кубічний дециметр. Про це у коментарі Суспільному сказала начальниця відділу державного екологічного нагляду контролю водних ресурсів Людмила Брушнівська.
Матеріали проведених досліджень передали у правоохоронні органи.
Чи шкодить забруднена вода здоровʼю жителям Лужан
Забруднена вода може повпливати на здоровʼя людей, які живуть чи працюють поруч річки, каже доцент кафедри екології та біомоніторингу навчально-наукового інституту біології хімії та біоресурсів ЧНУ Уляна Легета.
"Я впевнена, що люди не будуть вживати цю воду в їжу, тому що це однозначно їм тільки зашкодить. Навіть без забруднення не варто брати сиру воду. Найпростіший спосіб її обробити — це кипятіння. Якщо забруднення є в зовнішньому водному об'єкті, то ймовірніше за все, і це практично на 100% буде так, що вона потрапить у ваші колодязі", — каже Легета.
За її словами, вода проходить через ґрунт і це вже певною мірою дає їй очищення. Але лише в тому випадку, якщо це не агресивне хімічне середовище, яке вода в собі може утримувати.
"Тоді це, звичайно, буде вже однозначно негативний вплив. Як він проявиться — залежить від стану здоров'я людини", — каже Легета.
Найпростішим негативним впливом буде захворювання шлунково-кишкового тракту. Також можуть бути порушення нервової системи, але це залежить від характеру і насичення цього забруднення. А найгірше — онкологічні захворювання, каже Легета.
Шкода довкіллю — понад 1 мільйон гривень
Екоінспекція розрахувала шкоду, заподіяну довкіллю і державі — 1 мільйон 76 тисяч гривень. Також повідомила до Головного управління Національної поліції в Чернівецькій області та Чернівецької обласної прокуратури. Про це повідомили на Facebook-сторінці держекоінспекції Карпатського округу.
Авторка: Тіна Чеботар
Читати ще
Читати ще
“Всі види вимирають”: як біолог з Чернівців рятує кажанів
Читати ще
З квітня на Буковині розпочинається нерестова заборона на вилов риби
Читати ще
Річка Прут на Буковині забруднена: як це впливає на жителів Магальської громади
Читати ще
Сортування, відходи для спалювання та електрика зі сміття. Що змінилось на Чорнівському сміттєзвалищі на Буковині
Повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи села команді Суспільне Чернівці — пишіть на пошту редакції новин: [email protected]