Удар безпілотника російських фашистів по саркофагу завдав збитків Чорнобильській АЕС на десятки мільйонів євро, пише The Guardian.
Вартість повного ремонту, ймовірно, буде покрита західними урядами, включаючи Велику Британію, оскільки, за початковими оцінками, повний ремонт обійдеться дорожче за 25 млн євро, що є у спеціальному міжнародному резервному фонді.
Удар, завданий у середині лютого, не викликав негайної радіологічної небезпеки, але значно пошкодив захисну оболонку вартістю 1,5 млрд євро, побудовану у 2017 році для прикриття зруйнованого реактора, і, ймовірно, на повний ремонт підуть місяці, якщо не роки.
110-метрова сталева конструкція в Чорнобилі була пошкоджена приблизно о 2 годині ночі 14 лютого, при цьому датчики зареєстрували «щось схоже на землетрус магнітудою 6-7 балів», за словами чергового головного інженера Сергія Бокова.
Новий безпечний конфайнмент (НБК), що складається з двох подвійних арок і довший за два гігантські літаки, був завершений у 2017 році для захисту поспішно збудованого, нестабільного саркофага радянських часів, який накриває нещасливий четвертий реактор Чорнобильської АЕС, місце найгіршої ядерної катастрофи у світі у квітні 1986 року.
Але лютневий напад знову відкрив саркофаг для стихії, а це означає, що радіоактивний пил може потрапляти назовні, а дощова вода — всередину, хоча міністерство охорони навколишнього середовища країни стверджує, що «радіаційний фон наразі знаходиться в межах норми та перебуває під постійним контролем», йдеться у публікації.
Що ще важливіше, конструкція ущільнення тепер більш вразлива до іржі в довгостроковій перспективі через більший вплив стихій та пошкодження облицювання. Також у конструкції було просвердлено двісті невеликих свердловин, щоб загасити пожежу облицювання водою.
«Не ремонтувати це неможливо», – сказав Ерік Шміман, американський інженер, який 15 років працював над проектуванням та будівництвом Чорнобильського укриття. За його словами, повний ремонт «коштуватиме щонайменше десятки мільйонів доларів, а може легко зрости до сотень мільйонів», а ремонт триватиме «від місяців до років», додав він.
Інфографіка: Guardian. Джерело: Graphic News, EBRD, Bechtel International Systems.
Раніше укриття мало бути розраховане на 100 років, що дозволяло б вивести з експлуатації саркофаг та ядерні відходи під ним, але зараз це під сумнівом без його ремонту, додав Шміман. На відміну від інших великих металевих конструкцій, таких як Ейфелева вежа , його так і не вдалося перефарбувати, щоб запобігти корозії.
Під саркофагом лежить високорадіоактивна лавоподібна маса, суміш 200 тонн урану з четвертого реактора Чорнобильської АЕС та 5000 тонн піску, свинцю та борної кислоти, скинутих на місце аварії радянськими гелікоптерами одразу після катастрофи, спричиненої виходом реактора з-під контролю.
Очікується, що детальніша оцінка впливу буде опублікована у травні, але Європейський банк реконструкції та розвитку (ЄБРР), який фінансував будівництво укриття та брав участь у аналізі після бомбардування, заявив, що «очевидно, що напад завдав значної шкоди».
Внаслідок атаки, яка, була здійснена російським безпілотником, що летів на висоті, недоступній для радарів, у зовнішньому даху утворилася діра площею 15 квадратних метрів. Крім того, виникла складна пожежа, яка особливо сильно пошкодила внутрішню обшивку конструкції і була погашена лише через два тижні, йдеться у публікації The Guardian.