Удари по Чернівцях, Києву та Луцьку. Як рашисти нарощують атаки на тилові міста України

Складно не погодитися: ситуація стає все гіршою. Кияни та мешканці інших українських міст, за час війни багато пережили. Після трьох з половиною років нестабільності, вони знають, що таке витривалість та стійкість.

Але в останні місяці українці стикнулися з чимось новим: масованими хвилями атак сотнями безпілотників та ракет, які часто прямують на одне місто, йдеться у репортажі BBC News Україна.

Минулої ночі таким містом став Київ. Тиждень тому столиця також була під ударом. А між цим постраждав Луцьк, що розташований глибоко на заході країни.

Одночасно з останнім нальотом на Київ “шахеди” вперше за останні роки атакували Чернівці на заході України просто біля кордону з Румунією. Це місто вважається одним із найбезпечнішим і ударів по ньому практично не було, тому, як розповіли ВВС місцеві мешканці, приліт кількох “шахедів” і перші руйнування посеред дня 10 липня стали шоком для багатьох містян.

Місцева влада визнала атаку міста аж чотирма дронами і руйнування від падіння уламків, обійшлося без жертв.

Люди ховаються в метро від під час обстрілу

Три роки тому удари поставлених Іраном дронів типу “шахед” були чимось новим. Я пам’ятаю, як уперше почув один із таких безпілотників, що ліниво описував дугу в нічному небі над Запоріжжям. Це було у жовтні 2022 року.

Але тепер цей звук знайомий усім, а останнім часом у нього з’явився ще більш страшний: особливе виття при пікіруванні, яке деяким нагадує німецькі бомбардувальники “Юнкерс” часів Другої світової війни.

Звуки дронів, що наближаються, змушують людей, які й без того багато пережили, знову спускатися в бомбосховища, метро і підземні паркінги. Дехто з них це робить уперше з початку війни.

“Весь будинок почав хитатися, ніби його збудували з паперу, — сказала мені під час вчорашнього важкого бомбардування мешканка Києва Катя. — Ми всю ніч сиділи у ванній кімнаті”.

“Я вперше спустилася у паркінг, — каже мені ще одна киянка Світлана. — Будинок трясло, а на іншому березі річки було видно пожежі”.

Внаслідок таких ударів не завжди гинуть люди, але нічні атаки сіють страх та підривають моральний дух українців.

Після удару по житловому будинку в Києві минулого тижня Марію взяв шок. Вона розповіла, що її 11-річний онук, з яким вони разом сиділи в бомбосховищі, повернувся до неї і сказав, що вперше зрозумів, що таке смерть.

Модифіковані дрони

Для такого страху є всі підстави. Моніторингова місія ООН з прав людини в Україні заявляє, що у червні постраждала найбільша кількість мирних жителів за останні три роки: загинуло 232 особи та понад 1,3 тисячі отримали поранення.

Пожежники на місці удару дрона в Києві, 10 липня. Фото Reuters

Дехто з цих людей дійсно міг до цього загинути чи постраждати поблизу лінії фронту, але більшість жили своїм життям далеко від зон активних бойових дій.

“Збільшення кількості ударів далекобійними ракетами та дронами завдало нових смертей і руйнувань мирному населенню в далеких від фронту районах”, — сказала глава місії ООН Даніель Белл.

Зміни в конструкції “шахедів” дозволяють цим дронам летіти набагато вище, ніж раніше, та пікірувати на ціль із набагато більшої висоти. Збільшився також радіус їхньої дії (тепер він досягає близько 2,5 тис. км), як і маса бойової частини (з приблизно 50 до 90 кг вибухівки).

На моніторингових картах, які складають українські експерти, видно цілі рої шахедів які іноді спочатку літають колами, а потім наводяться на цілі.

Багато хто з них — часто до половини — це пастки, розроблені, щоб обдурити та перевантажити українські системи ППО.

Прямі лінії на моніторингових картах показують траєкторії балістичних або крилатих ракет. Їхня кількість набагато менша, але саме за допомогою такої зброї Росія завдає найбільшої шкоди.

Експерти американського Інституту вивчення війни зазначають, що протягом перших двох місяців після інавгурації Дональда Трампа російських ударів ракетами та дронами побільшало. У березні їхня інтенсивність трохи знизилася, потім періодично відбувалися одномоментні стрибки, а в травні кількість ударів різко і сильно зросла.

Після цього з тривожною регулярністю фіксували нові антирекорди.

У червні Росія запустила по Україні рекордно велику кількість дронів (5429), у липні ж лише за перші дев’ять днів — понад дві тисячі.

Війна ресурсів

Обсяги виробництва безпілотників у Росії зростають, і, за деякими даними, Москва незабаром зможе запускати Україною більше тисячі БПЛА за одну ніч.

Експерти в Києві попереджають, що в певний момент країна може з цим не впоратися.

“Якщо Україна не знайде рішення, як боротися з дронами, у нас протягом 2025 року будуть великі проблеми, — каже колишній співробітник українських спецслужб Іван Ступак. — Деякі дрони намагаються вдарити по військових об’єктах, треба це розуміти, але решта знищує квартири, падає на офісні будівлі і завдає величезної шкоди громадянам”.

Цю квартиру зруйнував російський безпілотник, який врізався в житловий будинок у Києві. Фото EPA

При всіх їхніх можливостях дрони не можна назвати особливо витонченою зброєю. Але ці масовані удари демонструють величезну перевагу Росії над Україною в ресурсах.

Ситуація з безпілотниками добре ілюструє висловлювання, яке хибно приписують Йосипу Сталіну: “Кількість має власну якість”.

“Це війна ресурсів, — каже Сергій Кузан із Українського центру безпеки та співробітництва у Києві. — Коли виробництво якихось ракет стало надто складним — дуже дорого, надто багато компонентів, надто багато заплутаних ліній постачання, — вони сконцентрувалися на певному різновиді дрона та розробили різні модифікації та вдосконалення”.

За словами Кузана, чим більше Росія застосовуватиме дронів в одному нальоті, тим важче буде українському ППО боротися з ними. Щоб їх збивати, Києву доводиться все більше покладатися на вкрай цінні винищувачі та ракети класу “повітря-повітря”. “Отже, якщо дрони летять роєм, на них йдуть усі ракети ППО”, — каже Кузан.

Саме із цим пов’язані постійні прохання президента Володимира Зеленського до союзників про захист неба. І не тільки про установки Patriot (які життєво необхідні для захисту від найнебезпечніших російських балістичних ракет), але про широкий набір інших систем.

У четвер, 10 липня, британський уряд оголосив про намір підписати угоду з Україною про постачання їй понад 5 тисяч ракет ППО. Найближчими місяцями Київ намагатиметься укласти нові подібні угоди.

Пол АДАМС, Дипломатичний кореспондент, Київ
ВВС NEWS Україна

Джерело

Новини Буковини | Останні новини Чернівецької області