У розпорядженні України є нова далекобійна зброя, здатна завдавати ударів по території Росії без погодження союзників. Україна готує удар углиб території Росії і не має наміру узгоджувати його із західними союзниками , оскільки в ході удару буде використовуватися українська зброя. Про це повідомляє американське інформаційне агентство Associated Press.
У публікації наголошується, що основною ударною силою цієї акції має стати нещодавно розроблений українськими інженерами ракетний дрон “Паляниця”.
“Україна заявляє, що має нову далекобійну зброю, здатну завдавати ударів по території Росії без погодження союзників. Це вітчизняне поєднання ракети і безпілотника, яке, як пообіцяв у понеділок міністр оборони, стане “відповіддю” на хвилю російських бомбардувань” , – зазначається у матеріалі, який цитує видання Діалог.
За словами українських чиновників, “Паляницю” було створено через гостру необхідність, оскільки Росія домінувала в небі з початку війни у лютому 2022 року, а західні союзники України висунули умови для використання своїх ракет великої дальності в Росії. У понеділок хвиля російських ракет і безпілотників націлилася на енергетичну інфраструктуру України, що стало найбільшою такою атакою за кілька тижнів.
“Захисники життя не повинні мати обмежень на зброю, доки Росія використовує всі види власної зброї”, – заявив президент Володимир Зеленський у своєму повідомленні в Telegram після атак.
Зеленський підтвердив у суботу існування “Паляниці” та назвав це “новим класом” зброї.
Міністр оборони Рустем Умеров пообіцяв у понеділок, що зброя незабаром буде знову застосована у відповідь на нічний напад на Україну.
“Україна готує відповідь. Зброя власного виробництва , — написав він на своїй сторінці у Facebook. — Це ще раз доводить, що для перемоги потрібні далекобійні можливості та зняття обмежень на удари по військових об’єктах супротивника”.
Дальність його дії становить до 700 кілометрів – на рівні поставленого США ATACMS. У ньому було показано карту з різними аеродромами, включаючи російську авіабазу Саваслейка, яка знаходиться в цьому діапазоні, та додано, що “Паляниця” може досягти щонайменше 20 російських аеродромів.
Віце-прем’єр-міністр з інновацій України Михайло Федоров у своєму інтерв’ю Associated Press підтвердив дані про нову українську зброю на тлі появи інформації про підготовку України до удару у відповідь по Росії за атаку останніх днів.
За його словами, українські військові отримали можливість завдати удару по Росії в тому місці, де вона цього не чекає. Йдеться про ракетний дрон “Паляниця”.
“Я думаю, це змінить ситуацію, тому що ми зможемо завдати удару там, де Росія сьогодні цього не чекає” , – сказав він. Нова зброя була довгостроковою метою України. Один із фахівців, які брали участь у проекті ракети великої дальності, сказав, що це “цілком нова розробка, з нуля”, яка почалася близько 18 місяців тому.
“Це не розширення старого радянського проекту”, – сказав фахівець, виступаючи на умовах анонімності, щоб зберегти таємність проекту, пише Діалог.
Ракета має твердопаливний прискорювач, який її розганяє, а потім включає реактивний двигун, сказав фахівець. Наступним кроком стане розширення його виробництва.
Федоров відмовився повідомити подробиці про дальність та поточні поставки, пославшись на міркування безпеки, але зауважив, що бере участь у проектах зі створення вітчизняних ракет з кінця 2022 року. Поля битв України стали смертельною випробувальною лабораторією для нової зброї та нових адаптацій старої, зазначає Associated Press.
Як українські, так і російські війська оснастили готове обладнання вибухівкою та інфрачервоними камерами військового зразка; Росія модернізувала некеровані бомби радянських часів за допомогою GPS-навігації; а підводні безпілотники України паралізували російський Чорноморський флот Україна заявляє, що її нездатність протистояти російській зброї великої дальності має смертельні наслідки.
Головнокомандувач України генерал Олександр Сирський заявив, що Росія запустила 9627 ракет великої дальності, а оборона України збила лише чверть із них, а більше половини російських цілей були цивільними.
Анонімне джерело та Федоров заявили, що кожна українська ракета-дрон коштує менше 1 мільйона доларів і військові звертаються до приватного сектору, щоби ще більше знизити виробничі витрати. “Приватний ринок генерує рішення неймовірно швидко” , – сказав міністр.
За словами Федорова, з цього року основними постачальниками безпілотників для української армії стали приватні компанії, у тому числі ті, які зараз завдають ударів по території Росії, та підводні, які неодноразово завдавали ударів російському Чорноморському флоту. “В Україні будуть доступні всі типи ракет , — сказав він.
— Якщо ми матимемо власну зброю, подібну до цього, ми відчуємо себе більш незалежними та впевненими”. Федоров додав, що, на його думку, величезні розміри Росії можуть бути її вразливістю. “Неможливо зробити достатньо систем ППО для захисту такої великої території, – сказав він. – Для нас це відкриває можливість діяти глибоко в тилу противника”.
Сполучені Штати та інші західні союзники надають Україні далекобійну зброю, але не дозволяють їй запускати її вглиб Росії через страх ескалації війни. Україна може націлюватися на прикордонні регіони, але хоче піти глибше, щоби атакувати військову інфраструктуру Росії.
Інститут вивчення війни заявив, що Росія “використовує укриття у глибокому тилу”. За оцінками, в радіусі дії ракет ATACMS перебувало не менше 250 військово значимих цілей у Росії, проте обмеження, що діють, дозволяють Україні завдати ударів лише по 20 з них.