Українці зможуть фінансувати кандидатів у президенти та парламент. Як це працюватиме?

Група народних депутатів подала до Верховної Ради законопроєкт, що має на меті зробити фінансування виборчих кампаній прозорішим і контрольованим. Основна новація полягає у запровадженні спеціальної системи для моніторингу коштів у виборчих фондах, які використовуються на проведення передвиборчої кампанії. До кінця 2025 року НАЗК має забезпечити створення цієї системи та розробити правила її функціонування.

Аналітики Центру спільних дій наголошують, що завдяки цим змінам виборці зможуть отримувати повну інформацію про джерела фінансування політичних кандидатів.

Законопроєкт про прозоре фінансування виборчих кампаній передбачає значні зміни в роботі з виборчими фондами.

Тепер усі кандидати та партії зобов’язані відкривати спеціальні рахунки для виборчих коштів у встановлені терміни. Для президентських і парламентських виборів це потрібно зробити не пізніше 10 днів після реєстрації у ЦВК, а для місцевих виборів — після реєстрації територіальною виборчою комісією.

Усі рахунки будуть поточними, гривневими та відкриватимуться лише в українських банках. Усі операції проводитимуться виключно безготівково. Інформація про відкриття рахунків та їхні реквізити буде публічною й відображатиметься у спеціальній електронній системі, доступній для всіх.

У цій системі міститиметься інформація про всі кошти, спрямовані на виборчу кампанію кандидата та агітацію. Це дасть змогу виборцям отримувати повну інформацію про фінансові аспекти кампаній, вважає аналітикиня Центру спільних дій Ірина Корженкова.

Система відображатиме дані про:

власні кошти кандидата в Президенти України;

гроші партії, яка висунула кандидата;

добровільні внески фізичних та юридичних осіб.

Для кожної операції буде зазначено:

дату надходження кожного внеску;

його розмір;

хто зробив внесок;

назву партії (якщо це партійні кошти);

призначення, дату й суму кожного платежу;

дані про отримувачів коштів.

“НАЗК отримає досить широкі повноваження контролю, моніторингу та аналізу фінансових операцій. Тому я вважаю, що якщо це правильно реалізувати, можна отримати ефективний контроль”, – зазначає Ірина Корженкова.

Важливо й те, що всі фінансові операції мають бути зареєстровані в системі протягом трьох робочих днів після завершення. Це забезпечить оперативність та актуальність інформації, кажуть у Центрі спільних дій. На думку аналітиків, ці зміни дозволять забезпечити прозорість виборчого процесу та знизити ризики фінансових зловживань. Зміни однаково стосуватимуться президентських, парламентських та місцевих виборів.

Джерело

Новини Буковини | Останні новини Чернівецької області