Українська влада та західні союзники погодили позиції про припинення бойових дій між ЗСУ та армією РФ, які мають стати основою майбутніх переговорів між Києвом та Москвою.
Про це з посиланням на свої обізнані дипломатичні джерела пише Financial Times.
За їхньою інформацією, не йдеться про повну втрату Україною захоплених РФ територій – нібито надалі вони можуть бути повернуті шляхом переговорів. Захід пропонує Києву в обмін на припинення бойових дій деякі гарантії безпеки за західнонімецькою моделлю, коли ФРН стала членом НАТО після поділу Німеччини на Західну та Східну.
У попередніх домовленостях також передбачено, що Україна має визначити свої захищені кордони, відвести від них війська, закріпити письмово у майбутньому договорі з РФ відмову від розміщення на своїй території ядерної зброї – ці умови мають діяти до чергової прямої загрози вторгнення з боку Москви, цитує публікацію Діалог.
Видання зазначає, що між київськими та українськими дипломатами зараз триває обговорення у рамках “території в обмін на НАТО”. Нібито “німецька модель” розглядається як основна для припинення війни – тоді на неокуповані території України у разі її прийняття до Альянсу поширюватиметься стаття 5-та Блоку про взаємний захист.
Щодо вже окупованих рф територій України, які Москва закріпила як свої в Конституції, то їхнє повернення пропонується добиватися дипломатичним шляхом – юридично вони вважатимуться українськими. Як сказав один із співрозмовників Financial Times, обмін територій на членство України в НАТО залишається чи не єдиним варіантом закінчення війни, незважаючи на те, що для більшості українців ця тема залишається табу.
Проте непублічні розмови про це у західних дипломатичних колах продовжуються, пише видання. Зокрема за таку ідею висловлювався президент Чехії Петер Павел. “Я не думаю, що повне відновлення контролю над усією територією є обов’язковою умовою для прийому до НАТО. Якщо є демаркація, адміністративний кордон, то ми можемо розглядати це як тимчасовий факт і прийняти Україну до складу Альянсу” , – сказав Павел.
Водночас, Financial Times зазначає, що Путін виступає категорично проти членства навіть частини України в НАТО, тому США та інші союзники вагаються, чи виносити цю ідею в публічний інформаційний простір.
“Адміністрація Байдена відмовлялася зрушити з місця питання про прискорене членство Києва. Чи буде президент Камала Харріс ставитися до цього по-іншому? Чи може Дональд Трамп уявити собі західнонімецьку модель як частину його запропонованої “угоди” щодо припинення війни? Чи може Зеленський продати це своєму народу?” – запитує Financial Times.
Реакція української влади
Утім, як повідомляє “24 Канал”, неназване джерело в офісі президента заявило, що це маячня і розмов щодо українських територій узагалі немає. В ОП підкреслили, що Україна не торгує суверенітетом і територіями.
“Ніхто на Заході офіційно і явно не пропонував Україні такі гарантії безпеки, які точно не допускали б розширення або повторення війни. Вони навіть далекобійність бояться дати”, – цитує ЗМІ джерело в офісі президента.
На момент публікації матеріалу офіційної реакції Офісу президента та МЗС немає.
Нагадаємо, колишній генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг також вважає, що сценарій, за якого Україна може стати членом Північноатлантичного Альянсу навіть із деякими окупованими територіями, досить реальний.
Наприкінці липня Володимир Зеленський зазначав, що питання територіальної цілісності України не може бути вирішене одноосібно президентом, потрібна також й воля українського народу. Утім, референдум він вважає не найкращим варіантом для цього.