«Укренерго» без Кудрицького: за що насправді звільнили очільника компанії. Цікаві деталі

Сьогодні, 5 вересня, – перший день, коли НЕК «Укренерго» працює без свого багаторічного очільника – Володимира Кудрицького. Його місце у статусі «в. о.» посів Олексій Брехт – член правління, який перед тим спеціалізувався на високовольтній інфраструктурі. Тепер, за офіційним регламентом, компанія протягом двох місяців має провести конкурс на заміщення вакантної посади голови правління.

2 вересня пізно ввечері Наглядова рада «Укренерго» звільнила голову правління компанії Володимира Кудрицького. За даними Всеукраїнської енергетичної асамблеї, «за» проголосувало четверо членів: троє від держави – Юрій Бойко, Олександр Баранюк, Юрій Токарський – та один незалежний – Роман Піонковський (колишній представник польських енергетичних компаній). «Проти» – двоє незалежних членів: Даніель Доббені (голова НР, перший президент Європейської мережі операторів систем передачі електроенергії (ENTSO‐E) та Педер Андреасен (ще один експрезидент ENTSO‐E та гендиректор оператора енергосистеми Данії).

Хоча НЕК «Укренерго» безпосередньо підпорядковується Міністерству енергетики, рішення про звільнення Кудрицького ухвалювалося на Ставці Верховного головнокомандувача 30 серпня. Від голови правління вимагали написати заяву «за власним бажанням», проте чиновник відмовився. Тоді вирішили діяти через недосформовану Наглядову раду (там на момент початку цієї історії було лише шість членів замість семи). Четвертого, незалежного члена НР, не можуть обрати вже пів року. Засідання Ради скликав сам Кудрицький, його організували за три дні. Вірогідно, сподіваючись на об’єктивність.

За даними ЗМІ, звільнення відбулося «за згодою сторін», останнім робочим днем Кудрицького було визначено 4 вересня. У публічному просторі досі немає офіційної заяви жодного з владних органів України про підстави звільнення Володимира Кудрицького. Тож єдиною версією залишається озвучена в медіа ще 30 серпня: «недостатній захист енергооб’єктів». Саме це питання розглядала Ставка після масованого ракетного обстрілу енергосистеми росією в ніч проти 26 серпня. Тоді були пошкоджені підстанції біля двох атомних станцій, через що чотири блоки скинули навантаження, і Україна знову опинилася у вирі багаточасових відключень.

На захист і підтримку очільника НЕК виступили всі поважні експерти провідних дослідницьких центрів, колишні та нині діючі енергетики – від ексміністрів до інженерів на об’єктах, профільні енергетичні асоціації, міжнародні фінансові структури, Комітет ВР з питань економічного розвитку. Чи всі аспекти роботи чиновника були згадані та чи були оцінки об’єктивними, вирішив розібратися Mind.

Як Кудрицький допоміг позбутися «російського спадку»

Фактично Володимир Кудрицький очолив НЕК «Укренерго» 27 лютого 2020 року, після добровільного звільнення попередника Всеволода Ковальчука. Маючи фінансово-економічну освіту, зосередився на перспективних проєктах, інвестиціях, перемовинах із фінансовими кредиторами й донорами та аудиті. Саме він очолив завершальний етап робіт із приєднання України до європейської енергосистеми ENTSO-E, звідки ми зараз й отримуємо електрику.

«За чотири години до повномасштабного вторгнення НЕК «Укренерго» … відʼєдналася від радянської енергосистеми. Це купа роботи, котра велася роками(!!!) з метою інтегруватися в енергосистему ЄС ENTSO-E. …І синхронізація із системою континентальної Європи – це ж не лише робота з європейськими партнерами, проведення технічних заходів, це ще і внутрішня «кухня».

Жоден експерт не давав гарантій, що ми спокійно пройдемо тест на автономність впродовж чотирьох (!!!) днів. Один із ризиків, котрі озвучували: а що, якщо росія не захоче, щоб ми знову підключились? …Потім чотири дні затягнулись. Європейські партнери не готові були «підключати» нас, але завдяки перемовинам ми таки синхронізувалися з енергосистемою ЄС 16.03.2022 та згодом стали повноправними членами ENTSO-E», – згадує на фейсбук-сторінці «Диспетчери ОЕС України» Віталій Опришко, керівник Української енергетичної ініціативи Глобального договору ООН в Україні.

Роль Володимира Кудрицького в з’єднанні України з ENTSO-E та підтримці працездатності всієї енергосистеми в часи, коли Київ був під загрозою окупації, зазначають усі експерти, профільні енергетики, закордонні партнери та донори.

Що тепер «не так» із захистом об’єктів?

Коли звинувачення переходять у технічну та технологічну площину, вирішальне слово в будь-якій сфері мають тільки профільні «технарі». Після появи новини про звільнення Володимира Кудрицького фейсбук-сторінка «Диспетчери ОЕС України» стала майданчиком для обміну думками саме професіоналів. І там лейтмотивом проходить меседж, що докори в неналежному захисті генерації, розподільчих підстанцій – це певною мірою маніпуляції. Адже всю генерацію – АЕС, ТЕС і гідростанції – мають захищати їхні власники.

«Треба зазначити, що захист багатьох об’єктів НЕК «Укренерго» – NPC Ukrenergo здійснюється Мінінфраструктури, а саме Агенцією відновлення (очолював Мустафа Найєм). Захист ГЕС і ТЕС здійснювали і здійснюють відповідні генерувальні компанії, а не НЕК «Укренерго», – пояснює Ніна Ковальчук.

Мінінфраструктури на момент початку повномасштабного вторгнення рф в Україну очолював Олександр Кубраков, якого вважали креатурою Банкової та який наприкінці 2022 року пішов у відставку.

Цікава деталь: у вікіпедії в життєписі Кудрицького великий розділ присвячений тому, як вони з Кубраковим «освоювали кошти на будівництві об’єктів укриття для критичної інфраструктури» і двічі згадуються невтішні висновки аудиту. А от у статті про самого Кубракова цей момент навіть не згадується. Сторінку Кудрицького у вікіпедії хтось ретельно перевіряв і редагував 31 серпня, одразу після Ставки.

Як пересічний громадянин уявляє собі захист великих і середніх розподільчих підстанцій, де площа промислового майданчика 300 на 100 метрів, а висота ЛЕП – кілька десятків метрів? Пару місяців тому Володимир Кудрицький в одному з інтерв’ю сказав, що на підстанціях встановлено захист першого та другого рівня. Але не пояснював, що саме це означає.

Ілюстрація: Delo.ua

Дещо раніше – наприкінці минулого року – в інтерв’ю Mind очільник «Укренерго» розповідав, що технології, які застосовуються для захисту української енергосистеми від ворожих атак, можна вважати інноваційними, адже багато що розробляється та використовується вперше в історії світової енергетики.

«Часткові захисти для критичних елементів на наявних підстанціях – ми також будуємо їх у кооперації з Агентством відновлення. І цей інженерний захист II та III рівня буде реалізовано саме на наших енергооб’єктах – вперше в Україні й у світі. […] Перша черга об’єктів буде готова цієї зими (2023–2024 роки): зараз низка об’єктів на стадії завершення. Тобто вже цієї зими найбільш ключові елементи на найбільш ключових наших об’єктах (яких саме – закрита інформація) будуть захищені II рівнем захисту. Кошторис опубліковано на сайті «Укренерго». III рівень захисту – це більш довготривалі комплексні проєкти», – повідомив Кудрицький.

Тепер же «громадськість обурюється», що все зроблено «не так». Як контраргументи нижче наведемо відповіді людей, які безпосередньо працюють на об’єктах.

«Щодо сітки (над більшістю обладнання на промисловому майданчику), її призначення – по можливості захистити (обладнання) від дрібних дронів. І, якщо це «шахед», призвести до передчасного вибуху заряду, а не впритул. Також вони заважають наводити ракети типу Х-22/32 та подібні по радару, бо викривлюють відбиття радіохвиль. У разі влучання ракети в один із трансформаторів, це певний щит, щоб від уламків не пошкодився сусідній», – пояснює Микола Степанів, інженер-електромонтер зі Львова.

Варто додати ще один коментар цього ж спеціаліста.

«Від прямих ракетних ударів навіть бетонна «піраміда Хеопса» не допоможе. Бо сучасні ракети, призначені для проникнення в бункери, спокійно пробивають бетонні стіни товщиною до п’яти метрів як мінімум. Тому захистити електростанцію (підстанцію) від сучасної ракетної зброї практично неможливо. Якщо ж спробувати таке монструозне приміщення побудувати, це коштуватиме кілька мільярдів доларів на одну електростанцію. Сама будова буде тривати кілька років. За цей час електростанцію та самі ці стіни можна знищити кілька разів», – підсумовує фахівець.

До речі, сам Кудрицький у «підсумковому» фейсбук-дописі зазначив, що «недостатній захист енергооб’єктів» зрештою не став основною причиною його звільнення. Наглядовій раді було представлено повний звіт про роботу очільника «Укренерго», і рада ухвалила цей документ без зауважень. «Я не можу вдаватися в деталі, але на підстанціях «Укренерго» побудовано понад 60 антидронових укриттів, практично на кожній підстанції. Такі інженерні споруди побудовані лише на об’єктах «Укренерго», – написав він.

Кому потрібні фінансові потоки «Укренерго»?

Варто згадати ще один нюанс. Буквально напередодні шаленого обстрілу 26 серпня та засідання Ставки Володимир Кудрицький дав інтерв’ю ВВС, де розповів, що в Україні накопичено достатньо обладнання та матеріалів, аби швидко відновлювати пошкоджені підстанції. За три роки війни НЕК «Укренерго» під керівництвом Кудрицького одержало 1,5 млрд євро фінансової та технічної допомоги. Саме це дозволило сформувати певний технічний запас обладнання. Але є певне «але»…

«Що дає запас трансформаторів, наприклад, у Києві для пошкодженого трансформатора (і ще 100 500 інших запчастин) у Житомирі? Скільки часу забере розмінування території після обстрілу касетним боєприпасом? Скільки часу [потребує] діагностика пошкоджень, виявлення, що саме вимагає заміни. Пошук обладнання на заміну, доставка та монтаж?» – ставить запитання Денис Саква, у все тій же фейсбук-групі «Диспетчери ОЕС України».

Для відповідей на них треба мати фахову освіту та певний час, щоб побачити всю картину руйнувань. І далеко не завжди це картина публічна.

«Відповідь на запитання: чи можливий блекаут восени чи взимку, є – так! Московитські «військові експерти» вже обговорюють спосіб його влаштувати на телеканалах кремлівського режиму.

Чи ми готові? Ні. Людину, яка зробила найбільше для того, щоб ми були готові до атак на енергетику … за даними «джерел» у медіа – буде звільнено. З подачі того самого міністра енергетики, через якого найбільш важливі об’єкти української енергосистеми ВЗАГАЛІ НЕ МАЮТЬ захисту», – написав у день, коли з’явилася новина про майбутню відставку Володимира Кудрицького, Олександр Кравченко.

НЕК «Укренерго» навіть попри війну – одна з найбільш прибуткових компаній в Україні: 2023 року її прибуток становив 400 млн грн. А оборот і кредитний портфель, мабуть, – найбільші у країні.

«Можливе звільнення команди голови «Укренерго» Володимира Кудрицького – це не про енергобезпеку, а про намагання встановлення контролю над великими фінансовими потоками та їх закільцьовування на 100% в одних руках, які «ніколи не крали». «Укренерго» має щорічний фінансовий потік у 100 млрд грн і до 2 млрд євро залучених кредитів. Компанія фактично є найбільшим кредитором разом із міжнародними партнерами енергетичної безпеки держави, що свідчить про довіру до неї з боку МФО», – розповідає директор енергетичних програм Фонду ім. О. Разумкова Володимир Омельченко.

І додає, що в цій ситуації справа «у моральних та правових засадах функціонування держави». «Якщо влада визнала, що, дійсно, був провал у захисті енергетичної інфраструктури, тоді має піти у відставку весь уряд разом із його кураторами в ОП, а не окремий менеджер окремої компанії, оскільки це питання є загальнонаціональним і стратегічним, від якого залежить існування країни, а не проблемою окремого менеджера», – підсумовує Омельченко.

Наприкінці серпня Юлія Свириденко, перша віцепремʼєр-міністерка – міністерка економіки, після свого візиту до США повідомила, що Вашингтон виділяє Україні ще $800 млн на систему захисту й терміновий ремонт енергосистеми. А 2 вересня, під час спільного візиту до Запоріжжя президента Володимира Зеленського та прем’єр-міністра Нідерландів Діка Скоофа, останній заявив, що його країна надасть ще 200 млн євро для потреб української енергетики.

Отже, на «підході» до «Укренерго» був понад $1 млрд, який проходять поза контролем Міненерго та інших владних структур. І от зараз, після відставки Володимира Кудрицького, незрозуміло, чи одержить Україна ці гроші.

Запитання без відповідей

Ще два цікаві аспекти залишилися поза увагою експертної спільноти.

Перший: результати конкурсів на відбір постачальників 500 МВт електроенергії для підтримання напруги в магістральних мережах, які відбулися 18 та 22 серпня. Переможцями стали зо п’ять десятків компаній, які мають або з наявних, або з новозбудованих енергоджерел постачати до Об’єднаної енергосистеми України «балансувальний струм».

І виникає запитання – а чи всі компанії дійсно прозорі, адже серед них є й невідомі, нещодавно створені. А, згідно з умовами конкурсу, вони отримуватимуть від держави десятки мільйонів гривень протягом п’яти років.

Другий аспект: буквально напередодні масованого обстрілу 26 серпня «Укренерго» заявило про готовність поступово відновити експорт «зеленої» електроенергії до Європи. Бо в Україні через спекотну погоду сформувався надлишок енергії з сонячних джерел. Навіть був проведений аукціон на доступ до експортних мереж.

Щодо цього на сторінці «Диспетчерів…» був дуже цікавий допис, мовляв «раніше переправляли «мишами», а тепер вирішили хоча б мінімалку офіційно оформити». Грубо кажучи, нібито в тиху, потрохи продавали «зеленку» під виглядом «технологічних перетоків».

На жаль, цей допис уже видалений. Але питання залишається актуальним. Адже НЕК «Укренерго» адмініструє роботу «зеленої» генерації, а потім визначає, скільки їй платити. Під цей обов’язок закордонні партнери видають кредити, щоб українська альтернативна енергетика могла розвиватися. Тож проглядається дуже цікава «шпарина» для заробляння коштів.

Нагадаємо: рік тому виник гучний скандал, коли з’ясувалося, що пул компаній з орбіти брата Ростислава Шурми – Олега – отримував виплати за сонячну електроенергію за період із весни 2022 до літа 2023 року від станцій, які розташовуються на окупованій території та фізично не могли передавати показники, скільки виробленої енергії вони поставили в ОЕС України. Йшлося про 320 млн грн.

Розслідування нічим не завершилося, винних не виявили. Тим більше цікаво, що саме 3 вересня Ростислав Шурма подав заяву на звільнення з посади заступника голови Офісу Президента. Зеленський заяву підписав. Причиною відставки в медіа називалося те, що Шурма «не знайшов спільної мови з американськими партнерами».

Отже, станом на зараз ми маємо: відсутність офіційного повідомлення від влади України про звільнення голови НЕК «Укренерго» Володимира Кудрицького; заяву від двох найповажніших членів Наглядової ради компанії про складання своїх повноважень через порушення принципів корпоративного управління, і попередження від них.

«Ми вважаємо, що рішення про дострокове звільнення керівника «Укренерго» є політично вмотивованим і, за результатами представленого звіту, для нього не має жодних обґрунтованих підстав», – йшлося в офіційній заяві Даніеля Доббені та Педера Андреасена, оприлюдненій ввечері 3 вересня. Отже, на головне запитання – хто відповідатиме за блекаути та замерзлі батареї взимку – спеціалісти вже дали відповідь. Чи почують її в Офісі Президента…

Джерело

Новини Буковини | Останні новини Чернівецької області