У зв’язку з загрозою занесення збудника ящуру на територію України та ймовірністю його поширення серед сприйнятливих тварин, питання мінімізації ризиків занесення та недопущення поширення інфекції розглянуто на засіданні Державної надзвичайної протиепізоотичної комісії при Дністровській районній державній адміністрації.
Наразі спалах хвороби серед тварин, за даними Всесвітньої організації охорони здоров’я тварин (WOAH) та Європейського Союзу, зафіксовано на території Угорщини.
Заходи щодо профілактики та боротьби з ящуром тварин в Україні проводяться згідно з діючою Інструкцією щодо профілактики та ліквідації захворювання тварин на ящур.
Що таке ящур?
Ящур — це надзвичайно заразне вірусне захворювання, яке вражає велику рогату худобу, свиней, овець, кіз та інших парнокопитних. Вірус передається повітряно-крапельним шляхом, через корм, воду, предмети догляду, одяг і транспорт. Наслідки зараження можуть бути катастрофічними як для тваринництва, так і для економіки країни.
На ящур може хворіти й людина. Люди заражаються при споживанні необеззараженого молока від хворих тварин.
Хвороба проявляється лихоманкою, везикулярним враженням ротової порожнини, вінчика, у корів – вим’я, а у молодих тварин – враженням міокарда та скелетних м’язів.
Клінічні ознаки: слинотеча, наявність невеликої круглої або овальної форми виразки слизової оболонки рота (афт), ерозій на слизовій оболонці ротової порожнини та язика, підвищення температури тіла, кульгавість та зниження апетиту. Можливе повторне захворювання тварин з нечіткими клінічними ознаками. У новонародженого молодняку ящур проходить у гострій формі з подальшою загибеллю тварин, без утворення афт.
Основним джерелом інфекції є тварини, хворі на ящур, та тварини, які перебувають в інкубаційному (прихованому) періоді хвороби. Інфіковані тварини передають вірус при диханні, зі слиною, носовим слизом, лімфою із лопнувших афт, молоком, сечею та каловими масами. Зараження відбувається шляхом безпосереднього контакту хворих тварин зі здоровими. З моменту зараження до моменту прояву перших клінічних ознак проходить від 7 до 14 днів у великої рогатої худоби та 21 день у інших сприйнятливих тварин.
Фахівці звертають увагу, при підозрі захворювання тварин на ящур власник (утримувач) та/або спеціалісти ветеринарної медицини, які обслуговують господарство, зобов’язані негайно повідомити про це головного державного інспектора ветеринарної медицини відповідної території.