З 1 січня 2025 року тарифи на транспортування газу для внутрішніх споживачів зростуть одразу в чотири рази. Таке рішення ухвалила Нацкомісія з регулювання енергетики (НКРЕКП) під час засідання.
Експерти підрахували, що зростання складе 305%: зі 124 гривень до 502. Причина такого різкого росту – припинення транзиту російського газу, пише ua.news.
«У 2024 році 85% доходу – це транспортування газу походженням з Російської Федерації. Тобто 15% – це те, що залишається нам від внутрішніх замовників. Для повної компенсації не вистачає того підняття тарифу, але ми згодні, ми розуміємо, що економіка України потребує зважених рішень» – сказав на засіданні гендиректор «Оператора ГТС України» Дмитро Липпа.
За його словами, компанія, яку він очолює, вжила всіх можливих заходів для того, аби знизити втрати. Зокрема, закриваються та консервуються компресорні станції, оптимізуються видатки, звільнюють частину персоналу.
В Україні на період воєнного стану встановлений мораторій на підвищення тарифів на природний газ для побутових споживачів. Однак загальна щомісячна сума за газ може змінюватися, оскільки необхідно платити також за доставку, яка з 1 січня нового року рахується по-новому.
Це передбачено відповідною постановою НКРЕКП, пишуть Новини.LIVE.
Чинні ціни на блакитне паливо для населення
В країні більшість побутових споживачів обслуговує ГК “Нафтогаз України” (98%). Тариф на природний газ для населення у компанії незмінний — 7,96 грн за 1 куб. м.
У решти газопостачальників вартість блакитного палива коливається від 7,7 до понад 9 грн за 1 куб. м.
Зокрема, прем’єр Денис Шмигаль запевнив, що нова програма “Зимової підтримки” гарантує незмінні тарифи на комунпослуги взимку.
Новини.LIVE
Як зміниться вартість доставки газу з 1 січня
Попри запевнення влади у фіксованих тарифах до кінця зими та завершення дії воєнного стану, українці отримають інші суми у платіжках з 1 січня 2025 року. Як правило, місячний платіж за доставку природного газу може різнитися з року в рік. Його розраховують окремо для кожного абонента.
Так, здійснення розрахунку річної замовленої потужності — плати за доставку блакитного палива — відбувається на основі фактичного обсягу споживання газу за попередній “газовий рік” — період з 1 жовтня до 30 вересня. Передбачена нижня межа споживання, що беруть для відповідного розрахунку:
- для споживачів з газовою плитою щонайменше — 39 куб. м;
- для споживачів з газовою плитою та водонагрівачем — 126 куб. м;
- для споживачів з опалювальним приладом — 314 куб. м.
Щоб визначити місячну вартість, індивідуальний об’єм використаного газу розділяють на 12 рівних частин та множать на встановлений НКРЕКП для кожного Оператора газорозподільних мереж тариф на послуги з розподілу палива.
Тобто, якщо клієнт споживав більше природного газу протягом газового року, то в майбутньому отримає вищі ціни на доставку, і навпаки. Дізнатися, скільки треба платити за доставку газу з 1 січня наступного року, можна на порталі Оператора газорозподільних мереж (в особистому кабінеті).
Нагадаємо, з 1 січня 2025 року тариф на електричну енергію в країні залишиться на рівні 2024-го. В уряді запевнили, що переглядати вартість не будуть щонайменше до кінця опалювального сезону.