За інформацією: Суспільне Чернівці.
У будинку Вікторії Гусарової живе більше десяти диких пташок, Горішні Шерівці. Суспільне Чернівці
Коли Вікторія жила у Чернівцях, знайшла під під'їздом голуба, у якого були поламані лапи.
"Я тоді дивилася на пташку і взагалі не розуміла, як за нею доглядати. Шукала інформацію, долучалася до закордонного форуму, спілкувалася з лікарями. Поступово почала розширювати свої знання. Потім підібрала ще одну пташку, згодом чоловік приніс додому двох плисок. Так це стало моїм інтересом", – розповідає дівчина.
Вдома живе пів сотні пташок
У Вікторії живе пів сотні пташок: понад десять – у будинку, решта – у вольєрах. Переважно їх передають із сіл Буковини, деяких доставляють з інших областей України.
"У нас бракує фахівців, а людей, які знаходять пташок, є дуже багато. Вони мені пишуть, я консультую онлайн. Маю двох знайомих водіїв таксі, які забирають пташок. Буває, люди самі привозять. Якщо пташка їде з іншого кінця країни, то її передають автобусом чи потягом. Зазвичай влітку лікую одночасно 10-20 пташок. Люди знаходять та приносять пташенят, коли у них період гніздування. Дорослих птахів приносять рідше. Серед причин – автотравми, отруєння, тяжкий стан внаслідок певної хвороби", – каже Вікторія.
Вікторія Гусарова з совою, яку передали на реабілітацію з Одеси. Суспільне Чернівці
Реабілітологиня розповідає, що спочатку вдома виходжує пташок, а відтак відпускає до вольєра. Водночас є й такі, які завше залишаються у будинку. Серед них – сова з Одеси.
"Цю сову збила машина, тому довелося ампутувати крило. Одне око у неї повністю не функціонує, інше відновилося впродовж місяця. Сова вже звикла до нас та кабана, який живе з нами. Також з нами живуть плиски, синичка, горобчик, щурка золотиста, вивільга, одуд з переломом хребта, а також деркач, якого привезли з Чернівців. Він мав грибкову інфекцію, дірку на шиї та ниркову недостатність. Зараз із ним вже все добре".
Щурка золотиста живе у будинку Вікторії Гусарової. Суспільне Чернівці
Біля будинку облаштували вісім вольєрів, частину з них завдяки підтримці волонтерів. Серед них є один вільний – на випадок, якщо привезуть птаха або для того, аби перевірити, як вилікувана пташка літає. Також біля будинку мають фотопастку – так спостерігають, як пташки адаптовуються та полюють після реабілітації.
У вольєрах живуть птахи, яких вже реабілітували в домашніх умовах: деяких випустять навесні, а деякі залишаться там жити. Дівчина показує вольєр, у якому живуть сойки, він розташований найближче до будинку.
"Минулого року нам принесли багато сойок з різних куточків області – десять пташенят. Деякі житимуть з нами постійно, а декількох випустимо наступного року", – каже Вікторія.
Біля будинку Вікторії Гусарової є вісім вольєрів, де живуть дикі птахи. Суспільне Чернівці
Далі Вікторія проходить до вольєра, який придбали волонтери. Там живуть чотири сови.
"Одна сова приїхала з Кременчука на постійне проживання. Інша, сова вухата, приїхала з Дніпра. Вона дуже боялася вибухів, тому її вирішили передати мені. Звичайно, вдень вони неактивні, але вночі літають, лазять по сітці. До них прилітають сови з лісу, пісні співають – тут таке відбувається! Я майже не сплю – мені нормально, ніби в лісі".
В одному з вольєрів живуть сови, за якими доглядає Вікторія Гусарова. Суспільне Чернівці
Вікторія Гусарова показує вольєр, у якому живуть канюки. Він щільно облаштований, бо ці хижі денні птахи через звичайну сітку можуть вилетіти.
"За цими птахами дуже складно доглядати, особливо лікувати, бо вони великі, агресивні та мають гострий дзьоб. Серед пташок є одна, яка прибула нещодавно. Дуже прикро, що вона не може літати через порвану зв'язку", – говорить реабілітологиня.
В інших вольєрах живуть соколи, кібчик з Одеси, яструб зі зламаним крилом із Вижниці, дятел з Чернівців, садова горлиця, боривітер, дрозди та костогриз. Вікторія утеплила вольєри, облаштувала активності для птахів, а у вольєр, де живуть дятли, додала багато деревини, аби вони її обдзьобували.
Вікторія Гусарова облаштувала вольєр, для дятлів – додала більше деревини. Суспільне Чернівці
Догляд та лікування птахів потребує багато часу і грошей
Дівчина розповідає, що догляд за птахами займає багато часу – кожен день треба прибирати, готувати їжу – близько двох годин, аби прибрати один вольєр і ще дві-три години на приготування їжі.
Вікторія Гусарова каже, що лікувати пташку можуть від трьох місяців до року. Усе залежить від травми.
"Я сама роблю аналіз, їду робити рентген, намагаюся розшифрувати. Якщо я щось не розумію, йду на консультацію до лікаря. Ти йдеш лікувати одну пташку, а в тебе чотири шприци з ліками і п'ять ампул. Це потребує багато грошей. Ми з чоловіком вкладаємо власні гроші, а ще нам дуже допомагають благодійники. Придбали морозилку, кисневий концентратор, мікроскоп. Влітку на місяць ми витратили близько 30 тисяч гривень".
Вікторія Гусарова досліджує аналізи диких птахів. Суспільне Чернівці
Реабілітологиня каже, що птахам треба харчуватися максимально наближено до природного середовища. Закуповує комах, живий корм, суміш зерна. Зокрема показує, що готує для сойок.
"Я даю їм обліпиху, заморожені горошок та кукурудзу, мідії, серця, а ще гарбузове насіння – це жир, він дуже потрібен в холодну пору. Також додаю кисломолочний сир, який вони дуже люблять, – там є корисні бактерії та білок. Ще даю сухий корм для котів, комах, яблука. Присипаю це все кальцієм".
Вікторія Гусарова приготувала обід для сойок. Суспільне Чернівці
Цього сезону, з весни до кінця осені, Вікторія випустила 40 птахів. Усіх пролікувала, повторно обстежила та обробила від паразитів. Каже, у цій справі її "тримають" якраз такі моменти.
"Мене найбільше надихає, коли ти пролікував пташку і її відпускаєш. Це процес реабілітації стресовий не лише для птахів, але й для мене. Я відчуваю відповідальність, витрачаю дуже багато сил, часу та нервів. Коли бачу, як руйнуються екосистеми, скорочується популяція птахів, коли вони харчуються на полігонах чи їх збивають машини, – я хочу їм допомогти. Не можу залишатися осторонь".
Читати ще
Читати ще
Ділянку в Чернівцях, де знайшли тіло лисиці, продезініфікували. Що робити, якщо побачили мертву тварину
Читати ще
Цьогоріч у Чернівцях зрубали понад 600 аварійних дерев: скільки висадили натомість
Повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи села команді Суспільне Чернівці — пишіть на пошту редакції новин: [email protected]