Літій є головною сировиною для майбутнього «зеленої» енергетики в Європі. Він необхідний для акумуляторів в електромобілях, накопичувачів відновлюваної енергії та цифрових пристроїв.
Україна має одні з найбільших невикористаних запасів літію у світі, але вторгнення росії ставить під загрозу ці критично важливі ресурси, пише Mind з посиланням на united24media.com.
Очікується, що до 2030 року попит на літій у Європі різко зросте. Україна є ключовим потенційним постачальником, її невикористані запаси літію оцінюються від 500 000 до понад 760 000 тонн. Інші оцінки навіть припускають, що в Україні може бути понад 33 млн тонн літію, вартістю майже $40 млрд.
«Потенціал України для видобутку літію незаперечний», – зазначила Ксенія Оринчак, виконавчий директор Національної асоціації добувної промисловості України (НАДПУ).
«На підставі авторитетних досліджень наша країна входить до трійки лідерів за запасами літію разом із Чехією та Сербією. Крім того, географічна близькість України до ЄС є значною стратегічною перевагою», – додала вона.
Поклади літію в Україні зосереджені в регіоні Українського щита і включають значні родовища, такі, як Шевченківське родовище літієвих руд, розташоване поблизу міста Шевченко Донецької області. Зараз місто є осередком запеклих боїв. Станом на 15 січня 2025 року російські війська контролюють більшу частину міста, Україна утримує лише невелику його частину.
Шевченківське родовище займає 39,84 га і є одним із найцінніших об’єктів країни. Це родовище, відкрите в 1982 році, містить 90% літію в загальних запасах країни.
Загроза для Шевченківського родовища підриває доступ України до цього життєво важливого економічного ресурсу та зупиняє видобуток. Це також стримує іноземні інвестиції, гальмуючи інтеграцію України в найважливіші ланцюги постачань Європи.
Велика залежність ЄС від імпорту літію – головним чином із Китаю, Чилі та Австралії – робить ресурси України стратегічно важливими.
Запаси України займають п’яте місце в Європі, країна могла б відігравати ключову роль у зміцненні європейського ланцюга постачань і зменшенні залежності Європи від далеких постачальників.
Захопивши українські багаті на літій території, росія отримує важелі впливу на світовому ринку літію, пише видання.
«Можливо, це не мотивація для вторгнення, але є причина, чому Україна така важлива для росії. І це її мінеральна база», – зазначив Род Шуновер, засновник американської групи екологічного майбутнього.
Якщо Україна відновить контроль над цими територіями, запаси літію можуть сприяти просуванню Європи до енергетичної незалежності, наголосив експерт.