“Заново вчаться побутових рухів і відновлюються після поранень”. Як працює відділення реабілітації в Чернівцях

За інформацією: Суспільне Чернівці.

На фото система, яка за допомогою комп’ютерної програми допомагає відновлювати рухливість суглобів. Фото: Марія Ігнатюк/Суспільне Чернівці

У відділенні реабілітації Чернівецької обласної лікарні пацієнти заново вчаться побутових рухів після інсультів та інфарктів, а також проходять реабілітацію після поранень на війні. Тут їм допомагають відновити рухливість у суглобах та м’язах. Відділення відкрили менше місяця тому, зараз воно заповнене. Щоб надавати допомогу на новому обладнанні, медики самі вчились з ним працювати. Тренажери коштували близько семи мільйонів гривень.

Навички з життя переносять у вправи

За тренажерним столом займаються пацієнти, які пережили інсульт. Вони згинають, розгинають та стискають руки — так наново вчаться робити рухи, які використовували у побуті. Ерготерапевтка Діана Король розповідає, що у тренажері можна підібрати різне навантаження залежно від можливостей пацієнтів. Тренажери розроблені так, щоб імітувати рухи. Серед них є "куля", який відтворює рух, як людина відкручує банку.

"Я працюю в реабілітації вже шість років, то вперше побачила такий стіл. Ми самі вчилися за ними працювати: дивилися, як все відбувається, який вплив та навантаження. Наприклад, якщо людина зробить достатню кількість повторів вправи, то на наступний день відчуватиме біль в м'язах", – розповідає Король.

Пацієнти лікарні роблять вправи для відновлення роботи м’язів рук. Фото: Марія Ігнатюк/Суспільне Чернівці

Фото: Марія Ігнатюк/Суспільне Чернівці

За словами ерготерапевтки, тривалість реабілітації індивідуальна для кожного пацієнта. Якщо це військовий після поранення, то тривалість може бути короткою, у разі ураження нервової системи – довшою.

"Якщо в людини сильне ураження й вправи не допомагають відновити функції організму, то ми можемо виїжджати додому до пацієнта та навчати його користуватися допоміжними засобами", – каже Король.

Іван проходить реабілітацію після поранення. Фото: Марія Ігнатюк/Суспільне Чернівці

Військовий Іван проходить реабілітацію після поранення. Каже, приходить на заняття щодня: займається на біговій доріжці та робить вправи для відновлення гнучкості хребта.

"У мене еластична грижа, тому лікар призначає вправи, щоб відновити еластичність та рухливість. Підбирають вправи так, щоб не боліло", – каже чоловік.

Зараз військовий перебуває на стаціонарному лікуванні. Його реабілітація триватиме три тижні. Опісля планує повернутися на службу.

Фото: Марія Ігнатюк/Суспільне Чернівці

Вправи допомагають відпочити

Серед тренажерів також є бігова доріжка з програмами кардіотренування, медичний велосипед для розробки м'язів рук та ніг, а також система, яка за допомогою комп'ютерної гри відновлює рух суглобів. Асистентка терапевта Валентина Барляк каже, працюючи на новому обладнанні пацієнти швидше відновлюються.

Перед монітором стоїть крісло з механічною конструкцією, яка фіксує руку пацієнта. Валентина каже, на ній тренують суглоби плеча та кисті. Тренажер під'єднаний до комп'ютерної системи, яка оцінює роботу кожного суглоба під час вправи та рівень рухової активності руки.

"Програма може показати, як працює суглоб під час згинання або наскільки людина може стиснути кулак. Ми налаштовуємо ці показники й вмикаємо тренувальні ігри, які підійдуть тому чи іншому суглобу. Так можемо тренувати кожен окремо. Пацієнт в ігровій формі тренує м'язи та відпочиває", – каже асистентка.

Фото: Марія Ігнатюк/Суспільне Чернівці

Фото: Марія Ігнатюк/Суспільне Чернівці

Відділення планують розширити

Відділення відкрили у січні. Там працюють п’ять лікарів – це переважно фізичні терапевти, ерготерапевти та їхні асистенти. Медична директорка закладу Ольга Снігуряк каже, раніше медики допомагали пацієнтам, яких лікували у відділеннях травматології, кардіології чи хірургії. Зараз пацієнти під наглядом і їм можуть надати кращу допомогу. Водночас місць у відділенні мало.

"Попит є. Якби було більше палат, могли б охопити більшу кількість людей, які потребують реабілітації. У нас тридцять місць для пацієнтів. Для обласної лікарні це мало, тому в майбутньому плануємо розширювати відділення", – каже Снігуряк.

Обладнання для відділення коштувало майже 7 мільйонів гривень. Це гроші лікарні та благодійників.

Фото: Марія Ігнатюк/Суспільне Чернівці

Фото: Марія Ігнатюк/Суспільне Чернівці

Фото: Марія Ігнатюк/Суспільне Чернівці

Новини Буковини | Останні новини Чернівецької області