“Завтра останній робочий день”: директорка гімназії №5 у Чернівцях написала заяву на звільнення

За інформацією: Суспільне Чернівці.

Віра Сопетик. Фото: Суспільне Чернівці

Директорка гімназії №5 у Чернівцях Віра Сопетик написала заяву на звільнення. Раніше їй оголосили догану за те, що допустила приниження дітей під час виховної бесіди з поліцейською. Цю догану Сопетик оскаржувала у суді.

Інформацію про звільнення Сопетик Суспільному підтвердила начальниця міського управління освіти Ірина Ткачук.

"Зранку вона вийшла на роботу й написала заяву на звільнення за власним бажанням. Завтра у неї останній робочий день", – розповіла Ткачук.

25 квітня на сесії міськради депутати розглянули петицію про звільнення Сопетик. "За" проголосували 25 депутатів, ще восьмеро не голосували. Також звільнення директорки вимагали батьки.

Наразі обов'язки керівника гімназії продовжує виконувати заступниця директора з господарської частини Марія Білецька.

Суспільне намагається отримати коментар Сопетик про те, чому вона вирішила написати заяву на звільнення, як коментує порушення, які раніше виявили у гімназії під час аудиту, та чи планує й надалі оскаржувати догану.

Раніше Сопетик сказала, що перебуває у лікарні й зможе спілкуватись з журналістами після того, як у неї закінчиться лікарняний.

Що виявили під час аудиту гімназії

Перевірка у закладі тривала два тижні. За результатами аудиту виявили, що сховище у гімназії непридатне для укриття дітей. Зокрема, через проблеми з каналізацією там потрібно капітально замінювати мережі. Про це Суспільному повідомила начальниця управління Державної служби якості освіти в Чернівецькій області Оксана Палійчук.

"Маємо випадок управлінської бездіяльності й недбалості. Експерти, які вивчали документи, не виявили жодного звернення від директора щодо цієї проблеми. Вже під час аудиту управління освіти почало виготовляти проєктну документацію, щоб привести у відповідність мережі", – каже Палійчук.

Крім цього, суд довів два факти цькування у закладі, йдеться в постанові від 10 квітня та постанові від 18 квітня. Ще понад 30 звернень щодо цього написали батьки після зустрічі з поліцейською, яка ймовірно під час виховної бесіди принижувала дітей.

"Чому батьки мовчали й понад 30 звернень з'явилися після цього випадку? Ми провели анонімне опитування батьків, педагогів та учнів від 14 років. 91% батьків – це понад 300 опитаних – вказали, що їхню думку в закладі взагалі не слухали. Також 25% батьків усно зверталися щодо ймовірного булінгу, але на ці звернення ніхто не реагував", – каже Палійчук.

Згідно з опитуванням, майже половина учнів вказують про упереджене ставлення вчителів, через яке не хочуть йти до школи. Також половина вважають, що до них чинився психологічний тиск з боку директорки. За словами Палійчук, у закладі не обговорюють проблему булінгу: не розроблені плани протидії та процедура звернення щодо ймовірного цькування.

"Документи про це мають бути на сайті закладу. Ми не знайшли жодного. Також неприпустимо, коли батьки не мають права зайти до закладу. Наприклад, щоб подивитися на стан харчоблока чи вбиральні. Директорка мала забезпечити пропускний режим. На жаль, батьки доступу не мали", – каже Палійчук.

Крім цього, під час аудиту виявили порушення санітарного регламенту. Зокрема, потрібно було облаштувати благоустрій пришкільної території, для дітей не був організований питний режим, а харчуватися в їдальні могли тільки діти з пільгових категорій.

За результатами аудиту склали акт з усіма порушеннями. Також видадуть розпорядження та рекомендації щодо того, в які терміни заклад має усунути порушення. Якщо у гімназії цього не зроблять, на адміністрацію закладу можуть скласти адміністративні протоколи та притягнути до відповідальності.

За що Сопетик оголосили догану

В наказі управління освіти йдеться, що під час виховної бесіди у кількох класах гімназії працівниця поліції психологічно тиснула на дітей, погрожувала, залякувала та принижувала їх. Робила це у присутності класних керівників, педагогів та психолога. На одній з бесід була також директорка закладу Віра Сопетик, яка не втрутилася та допустила порушення прав дітей.

Згідно з наказом, Сопетик своєї вини не визнала.

Також батьки повідомили управління освіти про неодноразові випадки психологічного насильства та знущань з учнів гімназії. Раніше вони написали 30 заяв про ймовірне цькування дітей. Через це директорці оголосили догану та позбавили щомісячної надбавки до зарплати.

За словами Ткачук, в управлінні освіти планують продовжити термін роботи комісії, яка вивчає ситуацію в закладі, а також період відсторонення Сопетик з посади директорки.

Що відомо про скандал у гімназії

6 березня у місцевих пабліках оприлюднили допис, в якому користувачі повідомляли, що під час бесіди на тему поведінки у школі представниця ювенальної поліції кричала на дітей, а також погрожувала їм. Згодом також оприлюднили аудіозапис частини бесіди. На ньому чути, як ймовірно поліцейська кричала на одну з учениць й змушувала її присідати, бо дівчина "не знає, що таке додаток".

Також на записі чути, як жінка кричить на дітей через розпущене волосся, кажучи: "Ви мене як побачили, одразу треба було завʼязувати "патли". А також критикувала одяг й казала: "Будете присідати всі мільйон разів".

"Якщо до вас не доходить через слово, коли вас просять, то дійде через біль у руках і ногах. У нас територія велика, прибирати є за ким", – чути на записі.

Батьки вимагають звільнення директорки

7 березня до гімназії прийшли понад сто батьків, які вимагали в управління освіти відсторонити директорку від виконання обов'язків, а згодом й звільнити її. Про це у коментарі Суспільному повідомила начальниця управління Ірина Ткачук.

Батько шестикласника Олександр вважає, що поведінка поліцейської та директорки може вплинути на психологічний стан дітей.

"Дитина може мати психологічну травму. Я вважаю, що це не є нормальним. Якщо дитина не знає, що таке прикметник, то її треба навчити, а не говорити їй, щоб присідала 40 чи 100 разів. Такою була поведінка поліцейської – це чути на записі. Директорка працює понад 30 років, у неї мають бути навички спілкування з дітьми", – каже Олександр.

Восьмикласниця Анна розповідає, що до її класу було упереджене ставлення – вчителі іноді відмовлялися проводити уроки. За її словами, в понеділок поліцейські перевіряли рюкзаки учнів. Водночас були без форми та не показали жодного документа.

"У середу почали опитувати. За одну неправильну відповідь ми присідали 10 разів. Я не присідала, бо була хвора. Один хлопець простояв у планці 10 хвилин, поки ніхто не відповість правильно", – каже дівчина.

Поліцейську відсторонили від роботи з дітьми

Поліцейська, яка під час виховної бесіди ймовірно принижувала учнів гімназії №5 у Чернівцях, більше не працюватиме з дітьми. За результатами службового розслідування їй призначили дисциплінарне стягнення – попередили про неповну відповідність службі. Про це у відеозверненні 12 березня повідомив начальник обласного управління нацполіції Віктор Нечитайло.

За словами Нечитайла, за результатами службового розслідування до дисциплінарної відповідальності притягнули вісьмох працівників – серед них є керівництво обласного та Чернівецького районного управлінь.

"Подальша служба поліцейської не буде пов'язана з дітьми. До нас надійшли численні заяви від учасників освітнього процесу так і батьків. Ситуація є неоднозначною. Найближчим часом перевіримо всі факти й ухвалимо відповідні рішення", – каже Нечитайло.

Читати ще

Читати ще Непридатне сховище та рішення суду щодо цькування: результати аудиту гімназії №5 у Чернівцях

Читати ще Директорка гімназії №5 у Чернівцях, де ймовірно цькували дітей, оскаржує догану у суді

Повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи села команді Суспільне Чернівці — пишіть на пошту редакції новин: [email protected]

Новини Буковини | Останні новини Чернівецької області