Зеленський підписав скандальний законопроєкт. Що конкретно змінює законо, яким позбавляється незалежність НАБУ і САП – ВВС Україна

Лише напередодні стало відомо, що СБУ та Офіс генпрокурора провели десятки обшуків у працівників НАБУ, а вже сьогодні з’явилося гучне продовження історії. Рада проголосувала у другому читанні за законопроєкт №12414, до якого в останній момент внесли правки про діяльність НАБУ і САП. Експерти і опозиція кажуть, що це робиться для знищення антикорупційних органів.

До вашої уваги матеріал BBC News Україна.

Зранку 22 липня з’ясувалось, що в порядок денний Верховної Ради внесений проєкт закону, який своєю назвою, на перший погляд, не стосується антикорупційних органів.

Він передбачає зміни до Кримінального процесуального кодексу “щодо особливостей досудового розслідування кримінальних правопорушень, пов’язаних із зникненням осіб безвісти за особливих обставин в умовах воєнного стану”.

Разом із правками, що стосуються зниклих, документ містить зміни і про НАБУ, і про САП.

Законопроєкт зареєстрований 16 січня 2025 року, а ухвалений за основу – 29 квітня. На сайті Ради поки що немає оновленого тексту документа. Зміст переказують нардепи, НАБУ та громадські організації.

Комітет ВР з питань правоохоронної діяльності підтримав цей проєкт вранці 22 липня, й вже за кілька годин депутати проголосували.

“За” були 263 — головно Слуга народу, Батьківщина та колишня ОПЗЖ. Проти були ЄС і Голос.

У Києві та у Львові тисячі людей вийшли на акції протесту проти законопроєкту, що нівелює незалежність НАБУ та САП.

“Крок назад”

Вже є перша реакція від ЄС на рішення Ради щодо САП і НАБУ.

Серйозним кроком назад назвала ухвалення закону Марта Кос, комісарка Євросоюзу з питань розширення.

“Серйозно занепокоєна сьогоднішнім голосуванням у Раді. Знищення ключових запобіжників, які захищають незалежність НАБУ, є серйозним кроком назад”, – написала Кос у X.

Єврокомісарка вказала на те, що незалежні органи на кшталт НАБУ та САП є критично важливими для вступу України до Євросоюзу: “Верховенство права залишається в самому центрі переговорів про вступ до ЄС”.

Що змінює законопроєкт №12414

Якщо коротко — він перетворює антикорупційні органи на залежні від генерального прокурора інституції. Раніше вони були незалежними політично, а також інші органи не мали права розслідувати справи, які були закріплені за НАБУ і САП.

Депутат Ярослав Железняк написав, що у разі ухвалення цього законопроєкту керівником для прокурорів САП фактично буде генпрокурор, а не очільник САП.

“Це означає, що тепер генпрокурор буде визначати, який прокурор буде слідкувати за розслідуваннями НАБУ”, – каже Железняк.

Генеральний прокурор відтепер матиме право витребувати будь-яке провадження НАБУ та передати його на розгляд іншому прокурору. Ця зміна скасовує попередню норму, яка забороняла вилучати провадження з НАБУ.

“Якщо НАБУ не виконуватиме вказівок, генпрокурора це має прямим наслідком забрання провадження в НАБУ. Прибирається право прокурорів САП забирати в інших органів провадження, які підслідні НАБУ”, – зазначає нардеп.

За його інформацією, директор НАБУ матиме право витребовувати справи в інших органів виключно за погодженням з генеральним прокурором, а не з керівником САП, як це було раніше.

Також керівник САП втрачає можливість вирішувати спори щодо підслідності справ для НАБУ. Ці повноваження тепер належать генпрокурору.

Крім того, додається пряма норма, яка надає генеральному прокурору право розглядати клопотання про закриття всіх кримінальних проваджень щодо ТОП-посадовців (із чітким переліком посад) та, за результатами розгляду таких клопотань, закривати ці провадження.

Нардеп, голова комітету Ради з питань свободи слова Ярослав Юрчишин каже, що влада руками Комітету правоохоронної діяльності запроваджує “тотальний контроль генпрокурора над антикорупційними справами”.

Він наголошує, що серед іншого правки передбачають, що НАБУ втрачає контроль над розслідуванням статей, які на цей час можуть розслідувати лише вони.

“Тобто легалізується схема, за якою в НАБУ забрали справу Татарова, щоб її поховали інші правоохоронні органи”

“Наслідки будуть плачевні. Посли G7, тобто клубу основних постачальників зброї для ЗСУ, просили роз’яснення уряду щодо ситуації з обшуками в НАБУ. Про сповільнення євроінтеграції я вже мовчу. Ось що буває, коли приватний інтерес і намагання забезпечити недоторканість татарових-міндічів стоїть вище інстинкту виживання”, – написав Юрчишин.

За інформацією видання Українська правда, з посиланням на джерела в антикорупційних органах, обшуки в НАБУ проводили “превентивно, бо дізнались, що в НАБУ готується підозра Тімуру Міндічу (співвласник “Студії “Квартал 95″ – УП)”.

Єдина представниця монобільшості Слуги народу, голова Комітету з питань антикорупційної політики Анастасія Радіна напередодні закликала колег не голосувати за законопроєкт.

“У разі голосування за ці зміни антикорупційна інфраструктура України буде фактично знищена. Наслідки ухвалення цього законопроєкту для держави вважаю катастрофічними”, – написала Радіна.

Вона також виступила проти законопроєкту напередодні голосування.

Прийнятий проєкт вже підписав голова ВР Руслан Стефанчук.

Далі його має підписати президент України.

Директор НАБУ Семен Кривонос та керівник САП прокуратури Олександр Клименко закликали президента Володимира Зеленського накласти вето на прийнятий закон.

Джерело

Новини Буковини | Останні новини Чернівецької області