Зміна голови ОВА, прощання з ОПЗЖ, нові депутати в міськраді. Топ-5 подій в чернівецькій політиці за рік

За інформацією: Суспільне Чернівці.

Начальник ОВА Руслан Запаранюк і ексочільник Сергій Осачук. Колаж: Суспільне Чернівці

У Чернівцях до повномасштабного вторгнення планували відкликати низку депутатів облради від "Слуги народу" та відправити у відставку секретаря міської ради. Втім повномасштабна війна Росії проти України ці плани змінила, хоч і без кадрових змін за рік не обійшлось — президент звільнив Сергія Осачука та призначив новим головою ОВА банкіра Руслана Запаранюка. Суспільне нагадує головні події в чернівецькій політиці за рік.

Новий голова ОВА, нова команда

У липні тодішній голова обласної військової адміністрації Сергій Осачук перетворився з одного з найулюбленіших керівників ОДА в Україні на посадовця з приставкою "екс". Зеленський підписав указ про його звільнення.

До цього обговорювали підозри щодо розкрадання гуманітарки заступнику голови ОВА Артуру Мунтяну та гендиректору обласної лікарні Сергію Бродовському. Також на сайті президента була петиція про відставку Осачука, зокрема, на фоні нібито скандалів щодо гуманітарної допомоги, яка проходить через область.

Сам Мунтян казав, що не вважає себе винним, а оголошення підозри вважає політичним рішенням. Осачук тоді розповідав, що оголошення підозри Мунтяну є спекулятивним та недоведеними. Також заявив про тиск з боку правоохоронців на ОВА.

Після відставки у соцмережах Осачук почав з’являтись у військовій формі з геолокаціями Донецької області. У коментарі Суспільному він повідомив, що долучився до лав прикордонної служби і наразі служить на Донеччині. Розповідає, що через звільнення зміг втілити мрію стати військовим.

"Усе життя, ще з дитсадка, я мріяв стати кадровим офіцером. Без цього звільнення не втілилася б моя мрія", — говорить Осачук.

Свою роботу на посаді у коментарі Суспільному він оцінив на "найвищому рівні". "Чернівецька обласна військова адміністрація була серед кращих у першому півріччі 2022 року. Ми постійно комунікували з людьми, громадами, починаючи з перших хвилин і годин вторгнення", — розповів Осачук.

Читайте також: Чим запам’ятався Осачук на посаді

Врешті новим начальником військової адміністрації став Руслан Запаранюк, який до призначення керував обласною філією Ощадбанку.

Запаранюк та Зеленський. Джерело: president.gov.ua

Одним із завдань, яке Зеленський поставив перед Запаранюком, було облаштування пунктів пропуску на кордоні. У листопаді відкрили КПП “Красноїльськ” для легкових авто і порожніх вантажівок. Запустити пункт пропуску повноцінно для вантажного транспорту планують у 2023 році, повідомляв прем’єр Денис Шмигаль. Водночас відкриття КПП “Дяківці” відтермінували до січня 2023 року через заміну підрядника, розповідав Запаранюк.

КПП "Дяківці" та "Красноїльськ" — довгобуди, їх почали зводити у 2015 році. На добудову двох пунктів пропуску цьогоріч виділили 115 мільйонів гривень.

На думку політолога Ігоря Баб'юка, Запаранюк став “гарним комунікатором” з волонтерами, організаціями та партіями. Також експерт відзначає відсутність скандалів, пов’язаними з гуманітарною допомогою.

"Можливо це пов'язано з тим, що ОВА максимально віддалилася від розподілу гумдопомоги, як це було за попереднього голови адміністрації", — вважає Баб'юк.

Кадрові зміни

Після призначення на посаду Запаранюк звільнив з посад заступників. Замість них він призначив Альону Атаманюк та Олександра Янкова, які також працювали в Ощадбанку, а також Андрія Кучерявого, який має військове звання генерал-майора запасу.

Зліва направо: Олександр Янков, Альона Атаманюк, Руслан Запаранюк та Андрій Кучерявий. Суспільне Чернівці

У вересні керівник департаменту охорони здоров’я Олег Чорний написав заяву про звільнення. За його словами, він вирішив повернутись в хірургічну онкологію, у якій працював раніше.

Наприкінці листопада очільницею департаменту охорони здоров’я призначили Наталію Свестун — це вона підтвердила у коментарі Суспільному. Раніше вона очолювала департамент охорони здоров’я Хмельницької ОДА. Під час перебування на цій посаді Свестун підписала наказ про встановлення чоловіку сумісництва — 0,25 ставки лікаря стоматолога-ортопеда і наказ про преміювання (було нараховано 8,5 тисяч гривень). У 2014 році суд оштрафував її за конфлікт інтересів на 170 гривень.

Наталія Свестун. Джерело: Facebook / Чернівецька обласна військова адміністрація

В ОВА призначення Свестун не коментували до 15 грудня. Тоді на пресконференції Руслан Запаранюк, відповідаючи на запитання журналістки Суспільного, повідомив, що Наталію Свестун призначили, бо у неї є "чітке розуміння" реалізації медичної реформи. А відповідальність за адмінправопорушення щодо конфлікту інтересів погашена.

Цьогоріч президент замінив голову Вижницької районної військової адміністрації — замість Михайла Чорнея новим керівником району призначили Сергія Чеботаря. Він керував поліцією охорони області, а також відповідав за антикорупційну діяльність в управління держпродспоживслужби регіону. Також заяву на звільнення написав начальник Дністровської РВА Олег Мельничук. Суспільному він розповів, що це його попросили зробити в обласній адміністрації. Звільнення Мельничука Кабмін погодив одночасно з Чорнеєм, втім президент поки так і не замінив голову Дністровської РВА.

Олег Мельничук та Михайло Чорней, колаж Суспільного

Водночас 27 грудня Кабмін погодив призначення новим керівником РВА Віталія Якубенка. У інтерв’ю Суспільному начальник ОВА Запаранюк повідомив, що Якубенко працював раніше у банківській сфері. Він з Кельменців, до 24 лютого жив у Києві, після — повернувся на Буковину. Наразі в обласній військовій адміністрації очікують на останні документи по призначенню Якубенка.

Без ОПЗЖ в обласній раді

Засідання Чернівецької обласної ради. Фото ілюстративне. Суспільне Чернівці

У квітні цього року фракція ОПЗЖ в обласній раді фактично припинила існувати, оскільки всі шість її депутатів написали заяви про вихід. Водночас обранці залишилися чинними депутатами й продовжили працювати як позафракційні. ОПЗЖ мала одну з найменших фракцій в раді.

У вересні депутатка Світлана Постевка, обрана за списком партії ОПЗЖ, написала заяву про складання повноважень. Своє рішення вона пояснила позицією лідерів партії через війну в Україні. Втім у жовтні на сесії облради не підтримали припинення повноважень Постевки, тож наразі вона залишається чинною депутаткою. У коментарі Суспільному вона розповіла, що планує спробувати скласти депутатські повноваження у новому році ще раз, втім наразі заяву ще не подала.

Фото: Facebook / Світлана Постевка

Навіть у разі повторного голосування за припинення повноважень заміну депутатки не проводили б, оскільки партія, яка має подати заяву, наразі заборонена. Зменшення складу на одну депутатку не вплинуло б на роботу облради, пояснював Суспільному голова обласної виборчої комісії Микола Каспрук.

Колишній голова фракції ОПЗЖ Михайло Жар повідомив Суспільному, що не планує складати повноваження. За його словами, депутати вийшли з фракції для того, щоб продовжувати відвідувати сесії після заборони партії ОПЗЖ.

"Нашу партію заборонили. Ми вийшли, щоб могти ходити на сесію, займатися своєю роботою і допомагати людям. Немає різниці, від якої партії людина, треба просто робити свою роботу", — розповів Жар.

Михайло Жар. Фото: Суспільне Чернівці

Ще один депутат, обраний від ОПЗЖ, Олександр Болтунов, нам в коментарі повідомив, що наразі не працює як депутат, оскільки протягом шести місяців служить в ЗСУ. На питання, чи планує складати мандат, не відповів.

За словами політолога Ігоря Баб'юка, чинне законодавство не зобов’язує депутатів, обраних від партій, які заборонили, достроково складати повноваження.

"Навіть якщо припинена діяльність партії, обранець залишається позафракційним депутатом. Жоден закон не зобов'язує депутата обласної чи міської ради складати повноваження, якщо він цього не хоче", — каже Баб'юк.

Нові депутати в міській раді

Після початку повномасштабного вторгнення частина депутатів Чернівецької міськради вступила до лав ЗСУ, двоє з них вирішили достроково припинити повноваження — Михайло Яринич та Іван Гончарюк з "Народного контролю". Яринич повідомляв, що складає повноваження, аби партія, від якої обирався, могла "повноцінно виконувати свої обов’язки".

Іван Гончарюк та Михайло Яринич. Джерело: Суспільне Чернівці

У листопаді Гончарюка та Яринича замінили Віталій Смандич та Валентин Шевчук.

Смандич — лікар-терапевт, керівник навчально-тренінгового центру симуляційної медицини Буковинського медуніверситету. За інформацією “Опори”, у 2012 році на одному з концертів агітував за кандидата від “Партії Регіонів” Геннадія Федоряка. Шевчук працював в управлінні патрульної поліції Чернівецької області заступником командира роти. Зараз є керівником підприємства "Укрвторресурси-Буковина", яке займається вивезенням сміття в Чернівецькій громаді.

Віталій Смандич та Валентин Шевчук. Фото: ACC та Народний контроль

Також у листопаді заяву про складання повноважень написала депутатка Наталія Дембіцька з “Єдиної Альтернативи”. Причиною назвала роботу в Нідерландах. У грудні її замінила підприємиця та лікарка-гінекологиня Катерина Гуменна.

Катерина Гуменна. Суспільне Чернівці

Попри заміну депутатів мерська більшість у міській раді суттєво не змінилася, вважає політолог Ігор Баб'юк. Водночас міський голова та його партія часом шукають ситуативних союзників серед депутатів з опозиційних фракцій для голосування за певні рішення.

"З боку більшості є частина депутатів, яка критикує діяльність міського голови. Зокрема це пов’язано із заміною компанії з вивозу сміття на абсолютно нову, а також через значні витрати на ремонти доріг і тротуарів, які можна було б зробити меншими фінансовими зусиллями. Якість робіт теж викликає критику з боку депутатів, які підтримують мера", — розповідає Баб'юк.

Грант для водоканалу та кредит на нові тролейбуси

У 2022 році Чернівці мали підписати угоду про 21 мільйон євро позики від німецького держбанку KfW для заміни частини водогону. Втім контракт не уклали через початок повномасштабної війни та запровадження воєнного стану.

Замість кредиту в листопаді депутати міськради проголосували за отримання гранту в 14 мільйонів євро. У грудні цю угоду схвалив Кабмін та підписали міський голова і керівник водоканалу з представниками німецького уряду та KfW. Гроші витратять на реконструкцію магістральних водопровідних мереж, насосних станцій та очисних споруд.

Фото ілюстративне. Facebook/Роман Клічук

Також у листопаді депутати схвалили кредитну угоду на понад 13 мільйонів євро з Європейським інвестиційним банком на закупівлю 50 нових тролейбусів та побудови тролейбусної лінії на Калинівський ринок від вулиці Січових Стрільців. До цього участь Чернівецького тролейбусного управління в цій угоді підтримав виконком.

У коментарі Суспільному заступник міського голови Ігор Крохмаль казав, що тролейбуси планують отримати у 2023-2024 роках. Кредит повертатимуть впродовж 22 років, у перші п’ять з них — тролейбусне управління сплачуватиме лише відсотки, повідомляв заступник міського голови Євгеній Маховіков.

Новий тролейбус PTS, який купили у 2022 році. Facebook/Роман Клічук

Перемовини щодо цих кредитів у місті розпочинали понад шість років тому, за попередніх каденцій ради.

На думку політолога Ігоря Баб'юка, ці рішення міськради є важливими, оскільки грант може допомогти забезпечити безперебійне постачання води у місті, а новий транспорт “відчутно покращить” ситуацію з пасажирськими перевезеннями.

Звільнення, поновлення і знову звільнення

На початку листопада Верховний суд поновив Володимира Бешлея на посаді директора департаменту житлово-комунального господарства Чернівецької міськради. Його звільнили за розпорядженням міського голови Клічука у лютому 2021 року. Водночас департамент, який очолював Бешлей, розформували у червні 2021 року — замість нього створили департамент інфраструктури та благоустрою.

На фото депутат Володимир Бешлей. Джерело: Суспільне Буковина

Після поновлення на посаді Бешлей написав заяву на звільнення. У коментарі Суспільному він повідомив, що вирішив залишитись на посаді в Міністерстві оборони, де працює з лютого 2022 року, бо там більше потрібні його знання і досвід.

Водночас суд щодо виплати зарплати Бешлею за час звільнення триває — експосадовець міськради просить понад 1700 гривень компенсації за один пропущений день.

Новини Буковини | Останні новини Чернівецької області