Знову нас дурять і виставляють завищений тариф на газ? ТСК Верховної ради виявила велетенські приховані прибутки постачальників

Тариф на газ, за яким компанія Нафтогаз продає блакитне паливо побутовим споживачам, значно завищений. При цьому Нафтогаз та його дочірні компанії отримують велетенські прибутки, яких могло би “з головою” вистачити на модернізацію вітчизняної газовидобувної галузі та збільшення обсягів власного видобутку.

Такого висновку дійшла тимчасова слідча комісія Верховної Ради, яка займалася вивченням тарифоутворення в енергетичній галузі. Паро це повідомила у своєму Telegram народна депутатка Ніна Южаніна, пише Today.ua

Як зазначає Южаніна, АТ Укргазвидобування (дочірня компанія Нафтогазу) продає Нафтогазу ресурс власного видобутку за ціною 7 240 грн за тисячу кубометрів. Водночас тариф від Нафтогазу для населення становить 7 960 гривень. При цьому компанія незмінно скаржиться на збитковість такого тарифу та наголошує, що його слід підвищувати.

Однак насправді це не так. Адже для населення України продають газ власного видобутку, який значно дешевший за імпортований.

“За результатами 9 міс. 2024 року повна собівартість власного видобутку АТ “Укргазвидобування” (без амортизації та ренти) становить 1 023 грн за тис. куб. М”, – інформує Южаніна у своїй публікації.

При цьому, як зазначено у звіті ТСК, собівартість амортизації зросла до 2035 грн за тисячу кубометрів. Таким чином, ця складова значно перевищує сумарне значення решти елементів, що складають собівартість газу вітчизняного видобутку. Що може свідчити про намагання менеджменту НАК “Нафтогаз України” завищити витрати операційної діяльності”, – зауважує нардепка.

Компанія Укргазвидобування також значно завищила суму, виділену на інвестиції у газовидобуток. За її звітами, вона становить 3 433 грн за тисячу кубометрів. Однак насправді реальний внесок в інвестиції виявився значно нижчим — 956 грн за тисячу кубометрів.

“Інвестиційна складова в ціні на газ АТ «Укргазвидобування» становить 3 433 грн за тис. куб. м та перевищує у 3,6 рази фактичні витрати на капітальні інвестиції (956 грн за тис. куб. м)”, – йдеться у дописі Ніни Южаніної.

Подібні висновки озвучив і голова Спілки споживачів комунальних послуг Олег Попенко у програмі Юрія Романенка.

Попенко заявив, що лише за перше півріччя минулого року компанія Укргазвидобування отримала 12,5 млрд грн чистого прибутку, що спростовує тезу про збитковість тарифу для населення.

“Фактично ми бачимо, що Нафтогаз, який давно потребує реорганізації, просто перерозподіляє кошти, зароблені його дочірніми підприємствами. Це не чорна діра, а цілком прибутковий бізнес”, – зауважив експерт.

Нагадаємо, аналогічних висновків дійшла ТСК і після вивчення ситуації в галузі електроенергетики. Там тариф на електроенергію для населення від початку повномасштабного вторгнення зріс утричі. Хоча населення також споживає дешеву енергію від Енергоатому та Укргідроенерго.

Джерело

Новини Буковини | Останні новини Чернівецької області