Золото і рублі в Росії, дирхами в Дубаї, мільйони матері та колекція ікон: що задекларували депутати забороненої ОПЗЖ

Народні депутати подали свіжі декларації за 2024 рік. Українців вже не вражають дорогі бренди в колекціях нардепів, але парламентарії від забороненої ОПЗЖ все ж продовжують дивувати. У них меншають заощадження в гривнях, однак зʼявляються арабські дирхами й надалі лежать російські рублі в Москві. Вони купують нові автівки за мільйони та дорогу нерухомість і поновлюють свої декларації сучасними витворами мистецтва.

Попри повномасштабну агресію Росії проти України, у Верховній Раді зберігають свої мандати 32 народні депутати, які потрапили до парламенту від забороненої судом проросійської ОПЗЖ. Серед них є ті, хто прямо або опосередковано просував інтереси Росії та закликав виконувати Мінські домовленості. Та, незважаючи на це, вони продовжують впливати на політику України.

Рух ЧЕСНО проаналізував декларації колишніх членів ОПЗЖ, щоб зрозуміти, як змінились їхні статки в 2024 році.

На сайті Національного агентства із запобігання корупції вже мали зʼявитись декларації 32 народних депутатів від забороненої партії ОПЗЖ, однак деякі документи неможливо знайти в реєстрі. Наприклад, Нестор Шуфрич та Олександр Пономарьов не подали своїх декларацій. Вони зараз перебувають в СІЗО, оскільки в суді слухають їхні справи про державну зраду.

На противагу цьому Федір Христенко, який третій рік поспіль прогулює засідання Верховної Ради, подав свою декларацію вчасно, як і більшість депутатів від ОПЗЖ. І в статках народних обранців є багато змін.

Нерухомість

У деклараціях депутатів від ОПЗЖ зʼявилося 49 нових одиниць нерухомості (7 обʼєктів нерухомості посадовці чи його родина орендують). Найбільше зʼявилось у власності земельних ділянок — 18 штук, потім квартир — 15 штук, 4 звичайні будинки та 3 дачні будинки.

Загалом усе це майно обійшлося народним депутатам у понад 34 мільйони гривень. З них майже 23 мільйони гривень витратив на нерухомість нардеп-забудовник від депутатської групи “Відновлення України” Вадим Столар.

Правоохоронці цікавилися компаніями Столара та проводили обшуки в рамках розслідування легалізації коштів Віктора Медведчука та інших підсанкційних осіб. Цей нардеп також відомий тим, що втік на початку вторгнення за кордон і повернувся лише в 2023 році. Та, схоже, приїхав він в Україну не для того, щоб працювати у парламенті, і продовжує лідирувати серед прогульників цього скликання.

Якщо повертатися до нової нерухомості Столара, то найдорожча його покупка – це житловий будинок з надвірними будівлями та спорудами на 260,8 квадратних метрів на Київщині. Він обійшовся нардепу в майже 12 мільйонів гривень. Разом із будинком Столар купив земельну ділянку під ним. Ділянка має 1,5 тисячі квадратних метрів площі та коштувала йому 155 тисяч гривень.

Окрім того Столар придбав пʼять квартир у Києві з сумарною площею 337 квадратних метрів на майже 6,5 мільйона гривень.

Ще один народний депутат із “Відновлення України”, колишній мер Дружківки Валерій Гнатенко, який фігурував у справі про сепаратизм, також задекларував дорогу нерухомість. У 2023 році його батько Сергій купив квартиру в Києві на 152,6 квадратних метрів за майже 7,6 мільйона гривень і дозволив користуватися нею своєму онукові Данилові Гнатенку.

Поза тим у деклараціях нардепів зникла певна нерухомість загальною вартістю 11,5 мільйона гривень. Йдеться переважно про майно, яким нардепи чи їхні родичі користувалися на певних умовах або безкоштовно та орендували. Мова йде переважно про земельні ділянки, квартири та будинки.

Загалом колишні депутати від ОПЗЖ володіють чи користуються 384 одиницями нерухомості із загальною задекларованою вартістю в понад 388 мільйони гривень. Це насамперед земельні ділянки (147 штук), квартири (84 штуки), будинки (39 штук) та інші нежитлові приміщення.

Загальна площа цієї всієї нерухомості складає 53,2 тисячі квадратних метрів, з яких 20,2 тисячі — площа земельних ділянок. Для порівняння, площа Шевченківського та Печерського районів Києва разом складає 54 тисячі квадратних метрів.

Очікувано, що за депутатами від ПЗЖМ Юрія Бойка значиться найбільше земельних ділянок (29) серед колишніх нардепів від ОПЗЖ. Журналісти виявили, що повʼязаний із Бойком фонд роками інвестував у нерухомість в Києві, тому він володіє сотнями одиниць нерухомості.

14 земельних ділянок також фігурують у декларації Дмитра Ісаєнка з “Відновлення України”, якого зараз судять за можливу спробу заволодіти столичною землею. Також 13 земельних ділянок є у Віталія Борта, чия дружина нещодавно купила землю для будівництва на Львівщині, та у прогульника Олександра Фельдмана — 12 штук.

Автомобілі

У деклараціях колишніх депутатів від ОПЗЖ зʼявилось теж 20 нових автівок загальною вартістю понад 36 мільйонів гривень.

Найбільшу кількість автівок купила дружина нардепа від ПЗЖМ Олександра Пузанова Олена. В 2024 році вона придбала шість Peugeot 301 2021 року випуску, дві Toyota AQUA 2018 року та одну Tesla Model X 2019 року. Останню машину використовує сам народний депутат.

Оновлення автопарку обійшлись Олені Пузановій у 3,7 мільйона гривень, але навіть сумарно це не найдорожчі покупки серед нардепів ОПЗЖ. У цій категорії переміг вже згаданий Вадим Столар, який орендує в своєї ж компанії Mercedes-Maybach GLS 600 2024 року. Якщо вірити його декларації, то автомобіль коштує майже 10 мільйонів гривень.

Нагадаємо, що Пузанов свого часу виправдовував російське вторгнення та втік з країни, коли Росія напала вдруге, в 2022 році.

Land Rover Range Rover 2023 року також зʼявився у декларації Суто Мамояна від ПЗЖМ. Це авто коштує 7,7 мільйона гривень, і нардеп має право ним користуватися. За даними журналістів, саме на автомобілі з автопарку Мамояна його ж помічник вивіз із Києва нардепа Артема Дмитрука — захисника російської церкви та всього іншого російського. Згодом Дмитрук опинився за кордоном.

Віталій Борт, який представляє в парламенті депутатську групу ПЗЖМ, користується автомобілем Lexus LX 500d 2024 року. Нардеп вказує, що машину купила його дружина Ольга за 5,5 мільйона гривень. Нагадаємо, в минулому Борт підтримав так званий “референдум” на тимчасово окупованому сході України.

Тим часом прогульник і фігурант журналістських розслідувань Сергій Льовочкін користується Volkswagen Multivan 2023 року за 3,2 мільйона гривень. Зараз він є представником ПЗЖМ, а до цього був головою Адміністрації президента Віктора Януковича.

Цінне майно

Очікувано, що декларації народних депутатів у 2024 році поповнились різними предметами розкоші. Наприклад, цивільна дружина прогульника та нардепа від проросійської забороненої партії ОПЗЖ Вадима Столара Валерія придбала собі дорогоцінностей на майже 2,5 мільйона гривень. Серед оновлень — сережки та браслет із білого золота зі смарагдами (1,65 мільйона гривень), браслет Kelly Chaine PM Semi (майже 430 тисяч гривень) та сумка Birkin з телячої шкіри (вартістю понад 350 тисяч гривень).

Цікавіше оновлення можна відшукати в прогульника від ПЗЖМ Григорія Суркіса. Він придбав композицію з елементами авіаційного озброєння за 600 тисяч гривень. Судячи з назви, це витвір мистецтва, який має серед складових елементи оснащення бойової авіації.

Торік відбулися деякі зміни і в Сергія Льовочкіна. В 2024 році до нього, схоже, переїхала мати Євгенія, тому він задекларував її предмети розкоші. Зокрема Євгенія Льовочкіна має шість годинників різних брендів: Vacheron Constantin, Patek Philippe, Chopard, Cartier та Breguet. А також девʼять ювелірних виробів: каблучки, браслети та намисто з перлинами, декілька каблучок із жовтого та білого металів і обручки.

Окрім того, декларація Льовочкіна наповнена його картинами та іконами. Схоже, мати нардепа поділяє захоплення сина, адже має вісім старовинних ікон і сім картин. Однак, на жаль, у декларації не зазначено авторів творів мистецтв та їхнє датування.

Та й скільки коштує майо Льовочкіної — не вказано, оскільки Євгенія придбала ці предмети до появи обов’язкового декларування. А втім, їхню вартість можна припустити, якщо орієнтуватись на закон про запобігання корупції. Так, у законі вказано, що декларант та ті, хто з ним проживає, повинні відображати в документі майно, яке коштує понад 100 прожиткових мінімумів — наразі це трохи більше ніж 300 тисяч гривень.

Звідки гроші в ОПЗЖ

Народні депутати від забороненої ОПЗЖ та їхні задекларовані родичі заробили у 2024 році майже 270 мільйонів гривень. 38% від цієї суми – це дивіденди, 14% – відсотки від банків, 12% – зарплата за роботу нардепом, 8% – подарунки (гроші або щось цінне).

Найбільший подарунок можна знайти в декларації Юрія Бойка. Його син Анатолій подарував своїй матері Вірі 19 мільйонів гривень. Цікаво, що Бойко старший має фінансове зобовʼязання перед цим сином із 2014 року. Якщо вірити його декларації, то Юрій Бойко винний сину вже майже 56 мільйонів гривень.

Нагадаємо, Бойко був одним із тих проросійських нардепів, які навіть на початку вторгнення просували російські ідеї. В перші дні російського вторгнення нардеп підключався на ефір російського пропагандиста Володимира Соловйова. Разом із посіпакою російського режиму він іронізував над трагічною ситуацією в Україні та тим, як українські ЗМІ подають інформацію. А в 2024 році Юрій Бойко вийшов із заявою зі старими наративами про заборону російської церкви, мови та радянського минулого. Після цього ним зацікавилась СБУ, проте нардеп не поніс жодного покарання ані за попередні висловлювання, ані за свою заяву. Хоча пізніше на Бойка таки наклали санкції, однак цим тільки позбавили його державних нагород.

Торік нардепи задекларували на майже 70 мільйонів гривень менше доходу. У топі джерел прибутку тоді був продаж цінностей, машин та іншого рухомого майна (24%), дивіденди (20%), подаровані гроші або інші цінності (14%) та зарплата народного депутата (13%).

Відомо, що народні обранці зберігають свої прибутки переважно в іноземній валюті. Нардепи мають 4,4 мільйона доларів США та майже 1 мільйон євро на рахунках або готівкою. А от гривень цього року в депутатів поменшало на 40 мільйонів гривень.

Також у Вадима Столара є понад 840 тисяч еміратських дирхам. За даними журналістів-розслідувачів, частина бізнесу Столара переїхала в Об’єднані Арабські Емірати, та і він сам часто літає в Дубай.

Серед нардепів ОПЗЖ лише у Юрія Бойка досі є російські рублі. На банківському рахунку в РФ він наскладав 7,6 мільйона рублів, частина з яких — у золоті. Оскільки ці кошти в банку лежать роками, то, найімовірніше, російський банк використовує їх як ресурс для проведення власних фінансових операцій.

Загалом у всіх народних депутатів майже немає значних заощаджень у рублях. Єдиний приклад – це Бойко та “слуга” Роман Каптєлов, чия дружина Євгенія живе в Росії та працює там від початку російського вторгнення 2022 року. Він задекларував, що Євгенія має збереженими 1,25 мільйона рублів готівкою.

Проросійські нардепи у Верховній Раді

Нагадаємо, що партія ОПЗЖ в Україні була політичною силою, яка здобула репутацію проросійської через свою риторику та дії, що часто збігалися з інтересами Російської Федерації. Майже всі народні депутати від цієї фракції заплямовані просуванням російської пропаганди або й гірше. Саме нардепи від цієї фракції з трибуни співали “Вставай, страна огромная” та за лічені дні до повномасштабної агресії Росії вимагали виконувати Мінські угоди.

Після повномасштабного вторгнення Росії в Україну 24 лютого 2022 року діяльність ОПЗЖ була призупинена рішенням Ради національної безпеки і оборони України. А згодом Верховна Рада ухвалила закон, який заборонив проросійські партії в Україні. 15 вересня 2022-го Верховний Суд остаточно заборонив партію ОПЗЖ, залишивши в силі рішення суду першої інстанції.

Після цього частина її колишніх членів утворила дві депутатські групи: “Платформа за життя та мир” та “Відновлення України”. Кістяк структури політичних утворень складається з тих самих опозиційних нардепів, які після заборони ОПЗЖ та декількох кримінальних справ щодо їхніх колег почали голосувати частіше “за” в парламенті.

Повномасштабна російсько-українська війна триває вже четвертий рік, але, як не дивно, відверто проросійські народні депутати спокійно адаптуються під нову реальність і зберігають свою легітимність.

Рух ЧЕСНО раніше також писав про задекларовану нардепами, композицію з елементами авіаційного озброєння, модульні будинки та навіть виграш чверть мільйона на ставках в онлайн-казино.

Джерело

Новини Буковини | Останні новини Чернівецької області